Strona główna » Blog » Jak ustawić antenę pokojową i wzmocnić sygnał?

Jak ustawić antenę pokojową i wzmocnić sygnał?

Chociaż coraz częściej poleca się by wypoczywać w aktywny sposób na przykład uprawiając jakiś sport, lub rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności podczas nauki gry na instrumencie czy rysowania, zasługujemy również na najzwyklejszy w świecie odpoczynek, niezależnie od tego czy mieliśmy wykańczający dzień czy całkiem przeciętny. Każdy lubi od czasu do czasu poleżeć sobie na łóżku czy też na wygodnej kanapie oglądając dla relaksu ciekawy film, czy nawet zwykły zabijacz czasu, na którym nie trzeba się będzie skupić. Do cieszenia się z takich atrakcji będziemy potrzebować jednak pewnego sprzętu i umiejętnej jego obsługi. Aby móc korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej, konieczne jest posiadanie sprzętu, dzięki któremu Twój telewizor będzie mógł odbierać odpowiedni sygnał. Dowiedz się jak podłączyć antenę do telewizora, w jaki sposób ustawienie anteny pokojowej wpływa na jakość odbioru, co zrobić gdy antena pokojowa nie działa tak jak powinna i na co powinniśmy zwrócić uwagę zajmując się instalowaniem całego sprzętu.

Jak ustawić antenę pokojową? Słowem wstępu i wyjaśnienia

Odkąd niemal dekadę temu w Polsce wyłączone zostały analogowe nadajniki telewizyjne, w kraju w różnych domach dominować zaczęła telewizja satelitarna i naziemna telewizja cyfrowa. Gwarantują one dostęp do dużej liczby kanałów, które dla wielu ludzi są podstawową formą rozrywki i wypoczynku. W dzisiejszych czasach zależy nam jednak na tym by jakość odbieranego przez nas obrazu, dźwięku i wartości była jak najlepszej jakości. Zależy to przede wszystkim od tego jak blisko znajdujemy się do nadajnika, ale również jakiej mocy sygnał nadaje i od tego jak ustawiona została antena pokojowa. Jak zrobić to w najbardziej ergonomiczny sposób?

Antena pokojowa przedstawia sobą wiele zalet. Do najważniejszych należą szybka i prosta instalacja, nawet przez niedoświadczone technicznie osoby,  sprawne i na ogół niezawodne działanie a także estetyczny wygląd nadający nowoczesności naszemu mieszkaniu. Montowanie anteny pokojowej nie wymaga wchodzenia na dach ani elewację naszego budynku, dlatego nie wymaga specjalistycznej pomocy ze strony fachowców. Dzięki temu, że zawsze przebywa we wnętrzu naszego domu nie będzie narażona na nieoczekiwane niszczące działanie żywiołów jak napory śniegu, porywy wiatru czy uderzenia pioruna. Odpowiednie ustawienie anteny pokojowej ma jednak duże znaczenie, ponieważ sygnał, który te niepozorne urządzenie ma odebrać musi przedostać się z zewnątrz pokonując dach i ściany budynku, a także okna czy rolety. Nawet niewielkie poruszenie urządzenia w trakcie słabszego dopływu sygnału z zewnątrz może zaskutkować zakłóceniami w odbiorze i przerwać nasz wypoczynek przed telewizorem.

W takim razie jak ustawić antenę pokojową by uniknąć wszelkich niedogodności, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę by zawsze odbierać dobrej jakości dźwięk i obraz filmów, co powinniśmy zrobić gdy antena pokojowa nie działa? Postaramy się w tym artykule krok po kroku wyjaśnić wszystkie niejasności.

Antena pokojowa

Ustawienie anteny pokojowej

Kupując odpowiedni model anteny pokojowej koniecznie zwróć uwagę na opis producenta, który wyjaśni jakiego rodzaju sygnał odbiera dany sprzęt. Najlepiej by w opisie uwzględniony był:

  • odbiór sygnałów DVB-T (czyli z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial), FM, UHF (ultra high frequency– fale ultra wielkiej częstotliwości, VHF (very high frequency).
  • Wielokierunkowość anteny – warto postarać się by antena zawierała filtr częstotliwości LTE, który zabezpieczy ją przed odbieraniem sygnałów LTE generowanych przez inne urządzenia w najbliższym otoczeniu, a które zaburzałyby odbiór interesujących nas częstotliwości. Ponadto ważny jest wzmacniacz, który z pewnością okaże się pomocny gdy moc sygnału nieco podupadnie. Ten dodatek można kupić osobno w sklepie z artykułami RTV-AGD, dlatego jeśli chcielibyśmy mieć jak wzmocnić antenę pokojową, to możemy dokonać tego w dowolnym momencie. Warto jednak już podczas kupowania anteny upewnić się, że wzmacniacz jest wbudowany. Zyskamy tym samym sprzęt lepszej jakości a nie będziemy mieć wątpliwości, ze wzmacniacz ma parametry zgodne z wymaganiami dla sprzętu, czego musielibyśmy osobiście dopilnować kupując osobno dwa urządzenia. Siła wzmacniacza wbrew pozorom nie może być podkręcona na maksimum. W ten sposób zwiększy się nie tylko odbiór sygnału ale również wszystkich zakłóceń dookoła co paradoksalnie może negatywnie wpłynąć na jakość odbieranych filmów.

DVB – T czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial oznacza naziemny cyfrowy streaming formatu wideo. Jest to standard telewizji nowoczesnej, która działa na zasadzie strumieniowego przesyłania cyfrowego dźwięku i obrazu do kompatybilnych odbiorników. Streaming ten jest darmowy – jeśli tylko twój telewizor ma wbudowany tuner DVB-T, który jest w stanie obsłużyć format MPEG4, z całą pewnością masz możliwość odbioru tego sygnału. Współcześnie wszystkie nowo produkowane telewizory są wyposażone w taki odbiornik, ponieważ weszło to w złoty standard.

Jeśli nie chcesz wymieniać starego telewizora a, po wyłączeniu nadajników analogowych, chciałbyś odbierać naziemną telewizję cyfrową, wystarczy ze do swojego urządzenia dokupisz sam tuner zewnętrzny. Jego koszt w standardowym sklepie RTV-AGD nie powinien przekraczać około 100 zł, w sklepach internetowych jest możliwość znalezienia tańszej okazji. Co więcej takie dekodery posiadają często również funkcję nagrywania interesujących nas programów, dostęp do przeglądarki internetowej a także elektroniczny przewodnik po programach czyli tak zwany EPG, w nowej i lepiej dopracowanej wersji.

Jak ustawić antenę pokojową i co do tego będzie potrzebne?

Żeby połączyć antenę z telewizorem będącym odbiorcą sygnału, będziemy potrzebować:

  • Długi kabel antenowy – powinien być wyposażony w specjalne zabezpieczenie. Należy umieścić kabel w gnieździe oznaczonym jako „Antenna in”, który zazwyczaj znajduje się w tylnej lub bocznej części telewizora.
  • Zaprogramowanie kanałów – wejdź za pomocą pilota lub przycisków na obudowie telewizora w „Ustawienia” by zaprogramować kanały. Wybierz „Strojenie automatyczne” i „telewizja naziemna”. Jeśli będziesz mieć trudności ze znalezieniem tej opcji, poszukaj pomocy w załączonej przez producenta telewizora instrukcji obsługi.
  • Zwrotnica – przydatne chociaż opcjonalne urządzenie – zwrotnica umożliwia zsumowanie sygnałów z anten, które zostały stworzone do odbioru różnych częstotliwości np. VHF (very high frequency), UHF (ultra high frequency) czy FM.

Antena pokojowa

Ustawienie anteny pokojowej – szczegółowa instrukcja

Jeśli upewnisz się, że posiadasz całe niezbędne wyposażenie, możemy przystępować do pracy.

  • To jak ustawić antenę pokojową powinniśmy zacząć od nalezienia odpowiedniego miejsca, w którym antena nie będzie przeszkadzała innym użytkownikom a jednocześnie będzie łapać wystarczająco silny sygnał z zewnątrz. Tak jak każdy wartościowy przedmiot, warto postawić go poza zasięgiem dzieci i zwierząt, które mogłyby go stracić i uszkodzić. Najlepszym miejscem na ustawienie anteny pokojowej będzie sąsiedztwo okna na wysokości mniej więcej głowy dorosłego człowieka, lub wyżej, dzięki czemu sygnał równomiernie będzie się rozchodził. Ma to również związek z przeszkodami w otoczeniu np. innymi budynkami, betonowymi płotami, czy linią drzew. W blokach montując antenę na wyższym piętrze szansa na złapanie dobrej jakości sygnału jest znacznie większa niż montując ją na parterze, gdzie znacznie więcej będzie zakłóceń.
  • Antena powinna stać stabilnie przytwierdzona do powierzchni – nawet delikatne odchylenia i przesunięcia mogą powodować zakłócenia w odbieraniu sygnału przez antenę w trakcie jej pracy. Sprzęt możemy zamocować na meblu lub ścianie za pomocą specjalnego kleju lub kołków, co skutecznie wykluczy ryzyko jego przesunięcia. Jeśli chcesz uniknąć wiercenia w ścianie czy drewnie możesz spróbować taśmy dwustronnej, rzepów samoprzylepnych lub innych metod. Ważne jest by antena nie była narażona na nadmierną wilgoć i przeciągi. Przykładowo jeśli postawisz ją tuż obok często otwieranego okna, ryzyko jej zalania w trakcie zacinającego deszczu jest o wiele większe. Zalanie sprzętu uniemożliwi nam skorzystanie z karty gwarancyjnej sprzętu, dlatego nie warto ryzykować takiego ustawienia anteny.
  • Znajdź takie miejsce w domu, gdzie sygnał odbierany przez antenę będzie najsilniejszy a obraz wyświetlany na odbiorniku, czyli telewizorze, w jak najlepszej jakości. Polecane są miejsca w pobliżu okien skierowanych w stronę najbliższej anteny sygnałowej w okolicy. Dzięki specjalnym aplikacjom możliwe jest pokazanie gdzie znajdują się takie anteny sygnałowe pełniące rolę nadajnika i, który z nich wysyła do Twojego domu najsilniejszy i najbardziej korzystny sygnał. Jeśli znajdziesz antenę bliższą niż 10 km od Twojego domu, możesz zamontować swoją antenę pokojową tak by była jak najbliżej tego źródła. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie stale obserwować ekran telewizora i informować czy jakość obrazu poprawia się czy pogarsza, gdy druga osoba będzie przemieszczać się po domu. Jeśli będziesz mieć problemy ze znalezieniem samodzielnie takiego miejsca, możesz wezwać do pomocy fachowca. Doświadczenie w pracy pomoże mu dostrzec to czego nieobyte oko nie da rady.
  • Podczas przymocowywania anteny pokojowej, ustaw wystającą antenkę w skrajnie prawą lub skrajnie lewą pozycje a następnie poruszaj delikatnie, milimetr po milimetrze z przerwami pozwalającymi na ponowne złapanie sygnału przez telewizor.
  • Zamontuj antenę pokojową solidnie, by delikatne poruszenie w trakcie np. wycierania kurzy nie zniszczyło całego misternego efektu. W przeciwnym razie cały proces szukania sygnału trzeba będzie ponownie powtórzyć.

Na co warto zwrócić uwagę

Chociaż ustawienie anteny pokojowej może się wydawać strasznie skomplikowane, w rzeczywistości najtrudniejszym elementem jest skoordynowanie współpracy między dwoma osobami szukającymi najlepszego sygnału i solidne przymocowanie urządzenia do ściany. Warto również wybrać jeszcze w sklepie taką antenę, która nie będzie się nadto rzucać w oczy we wnętrzu naszego domu, by nie psuć wizualnego wyglądu np. salonu. Producenci często wydają urządzenia w różnych barwach, dlatego jeśli posiadasz jasne ściany, praktycznym rozwiązaniem może być kupienie anteny pokojowej w kolorze białym a nie czarnym. Powinniśmy pamiętać też o kablu antenowym, który połączy telewizor z anteną – warto zadbać o to by nie stanowił zagrożenia dla przechodzących osób, by np. nie walał się bezładnie po ziemi. Możemy spróbować pociągnąć go dyskretnie zza telewizora pod półkami bądź listwą przypodłogową aż do miejsca docelowego.

Może się zdarzyć tak, że w całym naszym domu sygnał z nadajnika będzie słaby. Jak wzmocnić sygnał anteny pokojowej DVB-T? Jeśli do zakupionej przez Ciebie anteny pokojowej nie jest wbudowany wzmacniacz, konieczne może być dokupienie tego przydatnego urządzenia. Cena wzmacniacza nie jest wygórowana a montaż nie powinien sprawić nikomu trudności. Ważne jest jednak by upewnić się, że parametry wzmacniacza będą odpowiednie dla anteny do sprawnej pracy obu sprzętów. Jeśli popełnimy błąd przy zakupie, dopóki którekolwiek z urządzeń nie będzie nosiło śladów użytkowania prawdopodobnie możliwy będzie zwrot sprzętu do sklepu wraz z paragonem. Tak samo będzie wyglądała sytuacja gdy okaże się, że zakupiona nowa antena pokojowa nie działa, pomimo prawidłowego podłączenia i obchodzenia się z nią. Nie przejmuj się – zdarza się, że urządzenia okazują wady zanim w ogóle trafią do klienta końcowego. Masz prawo za okazaniem karty gwarancyjnej i paragonu udać się do tego samego sklepu, w którym zakupiłeś sprzęt i poprosić o zwrot lub rzucenie okiem na antenę przez znawcę. Nie przejmuj się jeśli zamontowanie anteny Cię przerośnie – zawsze można poprosić o pomoc fachowca, który z radością udzieli Ci porady w zakresie montażu lub wykona go za Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *