Klasy energetyczne (efektywności energetycznej)
W dobie naszych czasów możemy spotkać urządzenia, które segregowane są za pomocą odpowiedniej klasy energetycznej. W wielu sklepach znajdziemy etykiety, które informują nas o klasach energetycznych, zatem warto coś w tym temacie wiedzieć. Mamy dziś przecież wiele produktów elektrycznych, z których korzystamy na co dzień i czasami też je wymieniamy, zatem dobrze by było, gdybyśmy wiedzieli, co oznaczają klasy energetyczne. Widoczne są one na pralkach, lodówkach, telewizorach i wielu innych produktach, zatem warto mieć chociaż minimalną wiedzę w tym zakresie, abyśmy mogli skorzystać z produktów, które są dla nas energetycznie korzystne. Klasa efektywności energetycznej może mieć przecież wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd, zatem warto skupić się na tym, wybierając nowe produkty elektryczne do naszych domów. W poniższym artykule opiszemy różnorodność klas energetycznych, ale dotkniemy również takich tematów, jak:
- Czym jest klasa energetyczna?
- Porównanie starej etykiety energetycznej z nową
- Co wpłynęło na wprowadzenie nowych klas energetycznych?
- Nowa etykieta energetyczna, co oznacza?
- Jakie są rodzaje klas energetycznych?
- Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o nowych klasach energetycznych?
- Czy klasa energetyczna produktu faktycznie ma wpływ na wysokość rachunku i dlaczego?
Czym jest klasa energetyczna?
W roku 2021 zostały zmienione normy energetyczne, a tym samym wprowadzono nowe klasy energetyczne. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad klasą energetyczną, gdy kupujemy jakiś produkt. Wybieramy go, bo wpływ na nasz wybór ma zupełnie inny aspekt. Czym zatem jest klasa energetyczna i dlaczego warto jednak zwrócić na to uwagę?
Klasa energetyczna to inaczej element efektywności energetycznej danego produktu. Kupujemy czajnik bezprzewodowy i możemy z góry założyć, jakie będzie jego roczne zużycie prądu. Takie dane wylicza się na podstawie klasy energetycznej, która właśnie się opiera na elemencie zużycia prądu przez dane urządzenie. Klasa energetyczna określana jest kilowatogodzinach, a dyrektorem taką wydała Unia Europejska. To dzięki klasie energetycznej możemy porównać modele innych Marek i zweryfikować, czy zużycie prądu w przypadku danego urządzenia będzie dla nas ogromnym obciążeniem.
Porównanie starej etykiety energetycznej z nową
Na niektórych sprzętach domowych, które znajdują się jeszcze w naszym posiadaniu, ale zakupiliśmy je spory okres temu, możemy znaleźć jeszcze starą kartę klasy energetycznej. I tak na tych strefie etykietach mogliśmy przyporządkować klasę energetyczną od A+++, A++,A+ i kolejno A, B, C, D, gdzie pierwsza klasa stanowi najbardziej oszczędną w życiu prądu maszynę, czy też urządzenie. Były to zazwyczaj odpowiednie kolory pasków, które mogliśmy od razu przyporządkować do określonej klasy energetycznej. Taka etykieta energetyczna dawała nam bardzo dużo informacji. Dziś sytuacja wygląda trochę inaczej i tak naprawdę nie mamy trzech pierwszych oznaczeń klasy energetycznej, ponieważ zamiast niej znajdziemy zupełnie inne oznaczenie.
Co wpłynęło na wprowadzenie nowych klas energetycznych?
Klasy energetyczne zostały zmienione przez dyrektywy unii europejskiej. Chodziło bardziej o to, aby dane te były miarodajne, takie same w całej unii europejskiej, ale także wiemy dziś, że po prostu skala klas energetycznych się kurczyła i nie było miejsca już na kolejną skalę. Wiem że rynek rozwija się tak bardzo, że dziś bez większego problemu znajdziemy jeszcze bardziej oszczędne urządzenia. Zmieniają się zatem klasy energetyczne lodówek, ale także mamy zupełnie inne klasy energetyczne telewizorów. Zmiany te są zatem konieczne, aby można było odpowiednio przyporządkować klasę energetyczną do danego urządzenia. Producenci chcieli, aby informacje te były rzeczowe i dostępne dla każdego z nas, dlatego taka zmiana musiała nastąpić.
Nowa etykieta energetyczna, co oznacza?
Przeglądając dzisiaj nowe urządzenia możemy zauważyć, że karta energetyczna wygląda dziś zupełnie inaczej. Nowa etykieta posiada przede wszystkim odniesienie do Unii Europejskiej, ale też symbole nowej karty są zupełnie inne. Taka nowa etykieta pojawia się na pralkach, lodówkach, zmywarka i wielu innych urządzeniach gospodarstwa domowego. Tutaj nowa skala efektywności energetycznej nie zaczyna się od oznaczenia A+++, ale tylko od samego A i kończy się na literze G. Na etykiecie energetycznej znajdziemy również kod QR, dzięki któremu możemy sprawdzić określony model produktu i zweryfikować ją informację o nim. Nowa karta energetyczna to współczesne rozwiązanie które ma być korzystne dla użytkowników danych produktów, ponieważ wybierając dane urządzenie, możemy tutaj szybko wywnioskować, jak bardzo będzie oszczędna wybrana przez nas pralka, lodówka, mikrofalówka, czy też inne urządzenie, które posiada dziś naklejkę z klasą energetyczną. A przecież każdy z nas chce oszczędzać i płacić, jak najmniej za energię elektryczną. Weryfikacja etykiety energetycznej na urządzeniu może nam w tym zdecydowanie pomóc.
Jakie są rodzaje klas energetycznych?
Jak już wcześniej napisaliśmy, klasa energetyczna zaczyna się od litery A, kończy się zaś na literze G. Idąc tym takim myślenia, szybko możemy wywnioskować, że do najwyższych klas zaliczają się oznaczenia A i B. Niestety, na tą chwilę trudno będzie znaleźć nam produkt z tak wysoką klasą energetyczną, gdyż mają one zostać wykorzystane dopiero w przyszłości. Niemniej jednak, szukając danego produktu, powinna nas interesować klasa energetyczna C, która w tym przypadku stanowi najwyższą klasę oszczędności. Poniżej przedstawimy państwu dostępne obecnie klasy energetyczne i krótko opiszemy ich znaczenie.
Klasa energetyczna A
Oznaczona została ciemnozielonym kolorem i została stworzona z myślą o przyszłych urządzeniach, które będą dla nas jeszcze bardziej oszczędne i będą powodowały, że nasz rachunki za energię elektryczną będą zdecydowanie niższe. Nie jest jeszcze zatem stosowana, ale warto sprawdzać dostępne urządzenia, gdyż klasa ta może szybko pojawić się na etykiecie energetycznej telewizora, czy też innego sprzętu, używanego w gospodarstwie domowym.
Klasa energetyczna B
Podobnie jak klasa energetyczna A, nie jest ona jeszcze używana i oznaczona została kolorem zielonym. Jej oznaczenie zostało zarezerwowane na przyszłe urządzenia, dlatego warto z niecierpliwością oczekiwać na pojawienie się tej klasy.
Klasa energetyczna C
Jest to klasa energetyczna, teraz zastąpiła nam starszą formę znacznika A+++, zatem jest w tym momencie odpowiednikiem najwyższej klasy energetycznej. Oznaczona została kolorem jasnozielonym, a to oznacza że urządzenia oznaczone tą klasą, dają nam na ten moment w największą oszczędność. Dobrze zatem będzie, jeśli znajdziemy ją na znanych nam urządzeniach. Mogą to być klasy energetyczne pralek, choć wiemy, że ciężko jest dziś znaleźć energooszczędną pralkę. Zdecydowanie będą to klasy energetyczne telewizorów, za który niestety będziemy musieli zdecydowanie więcej zapłacić.
Klasa energetyczna D
Klasa ta została oznaczona kolorem żółtym, ale nie musimy się obawiać, że urządzenia oznaczone tą klasą nie będą energooszczędne. Zdecydowanie możemy je jeszcze zaliczyć do kategorii produktów oszczędnych i jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd, z powodzeniem możemy sięgnąć po produkty tej klasy. Do nie mogą zaliczać się klasy energetyczne zmywarek i klasy energetyczne lodówek.
Klasa energetyczna E
Klasa energetyczna, która została oznaczona kolorem jasnopomarańczowym i tutaj już musimy mieć na uwadze fakt, że produkty tej klasy pochłaniają zdecydowanie więcej energii, ale na pewno nie było innej możliwości, aby ten element zużycia energii był zdecydowanie mniejszy. Produkty takiej klasy będą zdecydowanie tańsze, zatem zwróci nam się różnica w ich zakupie.
Klasa energetyczna F
Tutaj możemy spodziewać się urządzeń o bardzo wysokim zużyciu energii. Klasa energetyczna F została oznaczona kolorem pomarańczowym. Musimy mieć świadomość, że produkty tej klasy będą pochłaniały dużą ilość energii i mogą być bardziej szkodliwe dla środowiska.
Klasa energetyczna G
Jest to najniższa klasa w układzie etykiety z klasami energetycznymi i tutaj musimy spodziewać się wysokiego zużycia energii elektrycznej. Gospodarstwach domowych bardzo rzadko znajdują się takie urządzenia, będą to raczej produkty wykorzystywane w przedsiębiorstwie.
Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o klasach energetycznych?
Patrząc na etykietę klasy energetycznej, na pierwszy rzut oka dowiemy się, jakiej klasy będzie urządzenie, na którym taka naklejka się znajduje. Klasa energetyczna urządzenia będzie wyróżniona na czarnym tle i możemy w ten sposób dowiedzieć się, czy nasze urządzenie jest energooszczędne, czy też zabierze nam zdecydowanie więcej prądu, niż byśmy się spodziewali. Na nowej karcie klasy energetycznych najważniejsze są nowe oznaczenia. Mają być one dla nas bardziej czytelne i przedstawiać nam zdecydowanie więcej informacji. Na karcie znajdziemy kod QR, którego zadaniem jest przekierowanie nas na kartę internetową produktu, gdzie możemy znaleźć dokładną specyfikę urządzenia. Skala klas energetycznych jest bardziej przejrzysta, ale znajdziemy też na niej również poziom hałasu danego urządzenia, o której możemy zakwalifikować w skali od A do D. Znajdziemy tutaj również czas trwania cyklu prania, jeżeli etykieta dotyczy pralki, ale także pojemność znamionowa dla pełnego cyklu prania. W przypadku pralek znajdziemy ją również warzone zużycie wody na jeden cykl prania, to też może być dla nas bardzo ważną informacją. W zależności od produktu, który zakopujemy, etykieta klasy energetycznych będzie się różniła nowymi piktogramami, które znajdują się pod kolorami klas energetycznych.
Czy klasa energetyczna produktów faktycznie ma wpływ na wysokość rachunku i dlaczego?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, im wyższa klasa energetyczna produktu, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej. Zatem można powiedzieć, że w teorii zużycie prądu będzie zdecydowanie mniejsze, zatem klasa energetyczna produktu ma wpływ na wysokość rachunku za prąd. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak często korzystamy z danego produktu. Musimy mieć na uwadze fakt, że przy takim samym telewizorze, który u jednego mieszkańca będzie włączany sporadycznie, a od drugiego będzie włączony praktycznie stale, życie prądu będzie tutaj różnorodne. Wszystko zależy od tego, jak użytkujemy dany produkt. Jeśli jednak chcemy oszczędzić na prądzie to zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energetyczną produktu, byś ta opcja może nam w tym pomóc. Powinniśmy zatem zwracać uwagę na klasę energetyczną produktu, przede wszystkim po to, zużycie energii było zdecydowanie mniejsze, korzystanie z takiego elektrycznego urządzenia, przyjazne dla środowiska.