Strona główna » Blog » Podłączenie płyty indukcyjnej – montaż

Podłączenie płyty indukcyjnej – montaż

Płyta indukcyjna jest coraz częstszym wyb orem wśród osób rozglądających się za nowoczesnym wyposażeniem do domu. Jej montaż i instalacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż zwykłej kuchenki wolnostojącej. Jednak wystarczy się nieco rozeznać w temacie, by ostatecznie wykonać tę czynność samodzielnie.

Podłączanie płyty indukcyjnej – wszystko, co warto wiedzieć

Trudno jest na ten moment powiedzieć, czy podłączenie płyty indukcyjnej jest trudnym zadaniem, czy może przeciwnie, gdyż wiele zależy od wybranego modelu i samych okoliczności. Warto pamiętać, że niektóre tego typu sprzęty, aby nie utraciły gwarancji, muszą być podłączone przez osobę do tego uprawnioną. Dlatego zanim ktokolwiek zabierze się za samodzielny montaż, powinien upewnić się, że może to zrobić.

Płyty indukcyjne – rodzaje

Bardzo ważnym parametrem płyty indukcyjnej jest napięcie zasilania. Od niego będzie uzależniona możliwość pracy danego urządzenia. Wśród najpopularniejszych płyt znajdują się te, które mają napięcie 230 woltów. Tego rodzaju płyty są dość proste w montażu. Mają już nawet zamontowaną wtyczkę. Świetnie sprawdzają się w użytku domowym. Co najważniejsze, ich podłączenie nie wymaga zastosowania tak zwanej siły. Na rynku dostępne są również płyty indukcyjne, które wymagają napięcia 400 woltów. Ich instalacja nie jest już tak prosta, chociażby dlatego, że tego rodzaju płyta potrzebuje gniazda siłowego, które obsługuje prąd o wspomnianym napięciu. Ta z kolei płyta sprawdza się głównie w restauracjach i hotelach lub ewentualnie w domach należących do osób, które bardzo dużo gotują.

Płyta indukcyjna

Na jakie parametry płyty indukcyjnej zwrócić uwagę?

Zanim wyjaśnimy jak podłączyć płytę indukcyjną, powinniśmy wspomnieć co nieco o parametrach tego urządzenia. Jednym z ważnych szczegółów, na który trzeba zwrócić uwagę, są wymiary. Najlepiej zrobić to już przed wyborem zabudowy kuchennej. Chyba że ktoś planuje zakup płyty do posiadanych już mebli, to musi wówczas dopasować ją do całej reszty. Dobre dokonanie pomiarów blatu będzie kluczowe. Im większa jest płyta, tym więcej jest sekcji. W najpopularniejszych modelach są cztery, jednak w sprzedaży dostępne są płyty z 1, 3 lub nawet 8 polami grzewczymi. Rozglądając się za płytą, nie należy zapomnieć o materiale, który wykorzystano w produkcji. Dobrej jakości płyta będzie trwała i zarazem łatwa do utrzymania w czystości. Dlatego nie należy oszczędzać, szukając najtańszego wariantu. Trzeba zwrócić uwagę na te parametry urządzenia, które są najważniejsze. Nie wolno zapominać, że ma ono służyć przez co najmniej kilka lat, a im dłużej, tym lepiej. Płytę zazwyczaj wymienia się z powodu awarii, czasem w momencie wymiany mebli kuchennych, a na ten krok też nikt nie decyduje się co roku. Tak więc warto, aby wybrana płyta była wykonana z najlepszych materiałów i była wyposażone w najpotrzebniejsze funkcje. Wówczas gotowanie będzie sprawiało przyjemność, a to będzie powodem do tego, aby jej nie wymieniać na nową.

Montaż płyty indukcyjnej

Montaż płyty indukcyjnej powinien być przeprowadzony w kilku ważnych krokach. Bo to proces złożony i długotrwały. Należy jednak zacząć od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia w kontekście wyboru miejsca, instalacji gniazda elektrycznego itd.

Przygotowanie instalacji elektrycznej

Zanim ktokolwiek przystąpi do podłączenia płyty indukcyjnej, musi w odpowiedni sposób przygotować instalację elektryczną. Ważne jest, aby płyta, zarówno o napięciu 230V jak i 400V, była podłączona do osobnego gniazdka. Tym bardziej nie zaleca się stosowania przedłużaczy, ani listew. Najlepiej już na etapie wykańczania swojego mieszkania ustalić, gdzie będzie znajdowała się płyta, co ułatwi montaż gniazdka na odpowiedniej wysokości i w ogóle w odpowiednim miejscu. Jeżeli ktoś decyduje się na płytę indukcyjną 400V, musi najpierw doprowadzić sieć trójfazową do kuchni. Tej czynności nikt nie powinien wykonywać samodzielnie. To zadanie dla elektryka, ponieważ nieumiejętne jej wykonanie może grozić porażeniem prądem.

Podłączenie płyty indukcyjnej 230V i 400V

Mając już przygotowane pomieszczenie, elektrykę, można zabrać się za podłączenie indukcji. Jak już była mowa powyżej, płyty 230V mają już specjalną wtyczkę, więc wystarczy podłączyć ją do kontaktu. Jeśli płyta nie posiada takiego kabla, konieczne będzie zamontowanie odpowiedniego przewodu. Warto mieć to na uwadze przy zakupie tego urządzenia. Mając już płytę z odpowiednim kablem, trzeba przejść do wycięcia otworu w blacie. Najlepiej przy użyciu odpowiedniego sprzętu, tak by go nie uszkodzić i nie zrobić psujących wygląd odprysków. W tym przypadku sprawdzi się pilarka tarczowa lub wyrzynarka. Należy jednocześnie pamiętać, że płyta potrzebuje wentylacji. Stąd należy wybrać miejsce, które nie będzie zbyt mocno zabudowane pod blatem. Dobrze jest poniżej zamontować piekarnik do zabudowy. Mając już przygotowany blat, wystarczy umieścić w nim płytę, a przewód przełożyć za szafkę. Warto od razu uruchomić płytę i sprawdzić, czy wszystkie jej funkcje działają poprawnie. Jeśli wszystko jest w porządku, należy zamocować płytę przy użyciu sylikonu albo też specjalnego kleju. To spowoduje, że płyta będzie stabilnie osadzona w otworze.

Płyta indukcyjna

Skoro wiadomo już, jak zamontować płytę indukcyjną 230V, przejdźmy zatem do 400V. Proces montażu w przypadku trzech faz jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga powierzenia tego zadania elektrykowi. Ważne jest również, aby instalator zajmujący się tym procesem, na stosownej dokumentacji podbił pieczątkę. W przeciwnym razie, jeśli cokolwiek będzie działo się z urządzeniem i jego użytkownik zechce złożyć reklamację, ta nie zostanie uwzględniona. Także pieczęć jest bardzo ważna.

Montaż płyty indukcyjnej – gdzie tego nie robić?

Bez względu na to, czy ktoś zamierza zabrać się za podłączenie płyty samodzielnie, czy zleci to zadanie profesjonaliście, musi ustalić, w jakim miejscu zostanie zamontowana. Oczywiście elektryk może podpowiedzieć, ale lepiej już wiedzieć to przed zakupem płyty i montażem mebli kuchennych. Warto mieć na uwadze, że są miejsca, w których nie powinno się tego robić. Nie chodzi tu o samo zasilanie płyty indukcyjnej, ponieważ gniazdo można wykonać w najróżniejszych miejscach i nie ma tu zbyt dużo ograniczeń. Chodzi jednak o coś zupełnie innego. Nie poleca się na przykład instalacji płyty indukcyjnej w pobliżu zlewu. Podczas mycia naczyń można łatwo zalać płytę. A każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że elektryka i woda to niezbyt dobre połączenie. Dla bezpieczeństwa powinno się zaplanować inne miejsce dla płyty indukcyjnej. Albo po prostu przesunąć zlew. Zaleca się, aby miejsce montażu płyty było oddalone o co najmniej 100 cm od zlewozmywaka. Montaż płyty w okolicy lodówki również nie jest dobrym pomysłem. Wystarczy wyobrazić sobie, jak bardzo lodówka byłaby narażona na nadmierne nagrzewanie w czasie gotowania na płycie. W efekcie tego lodówka musiałaby pracować znacznie intensywniej, aby mogła uzyskać odpowiednią temperaturę we wnętrzu. To miałoby również przełożenie na większy pobór energii i wyższe rachunki za prąd. Dlatego skoro można tego uniknąć, lepiej tę opcję wykorzystać i zamontować płytę w innym miejscu. Najważniejsze tylko, aby płyta indukcyjna zasilanie miała blisko.

Samodzielna instalacja płyty indukcyjnej a z pomocą fachowca

Płyta indukcyjna podłączenie i pierwszy start urządzenia to temat dość popularny, ale jeszcze nie do końca dla wszystkich zrozumiały. Dlatego czasem lepiej skorzystać z kompleksowej pomocy fachowca. Ten wykona cały montaż profesjonalnie i sprawnie, zostawi dokument poświadczający fakt, iż wykonał tę czynność zgodnie z uprawnieniami. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielny montaż, musi mieć pewność, czy urządzenie nie straci gwarancji. Zanim ktokolwiek zacznie działać na własną rękę, musi dowiedzieć się na temat montażu jak najwięcej. To pozwoli mu uniknąć wielu problemów.

Niektórym na przykład płyta indukcyjna montaż nie sprawia kłopotu i osoby te byłyby chętne zająć się tym osobiście. Jednak samo wycięcie otworu w blacie to duży kłopot. Nie wszyscy też mają do tego stosowny sprzęt. Dlatego wyręczają się fachowcami i to jest dobry wybór. Chodzi o to, że czasem lepiej jest skorzystać z pomocy osób doświadczonych i uprawnionych zarazem, niż robić coś na własną rękę i ryzykować uszkodzeniem czy samej płyty, czy nawet mebli. Płyta indukcyjna bez względu na wybrany model, kosztuje całkiem sporo. Szczególnie, jeśli ktoś zamarzył o nowoczesnym urządzeniu. Tak więc warto dobrze ten temat przemyśleć i na spokojnie podjąć właściwe decyzje.

Płyta indukcyjna

Nawiązując raz jeszcze do usług firm montażowych, warto dodać, że zakres oferowanych czynności jest bardzo szeroki. Obejmuje nie tylko dosłownie sam montaż, ale również demontaż starego sprzętu i rozpakowanie nowego urządzenia, montaż płyty w przygotowanym otworze, a także podłączenie do instalacji sieci elektrycznej. Firma też uruchamia płytę i sprawdza poprawność jej pracy. Dokonuje wpisu do karty gwarancyjnej, a niektóre z nich nawet zabierają opakowanie. Jak widać, zakres usług jest kompleksowy i wyczerpujący. Niczym nie trzeba trudzić się samodzielnie, oczywiście poza wyborem samej płyty, ale i w tym doradzi sprzedawca. Wystarczy tylko udać się do dobrze zaopatrzonego sklepu. Warto też rozważyć zakup w sklepach internetowych.

Pod hasłem płyta indukcyjna jak podłączyć można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących tego procesu. Przed przystąpieniem do montażu warto jak najlepiej się z nim zaznajomić. Nie powinno się skupiać wyłącznie na wskazówkach z jednego źródła. Dobrze jest porównać informacje w kilku miejscach. Ponadto mając już w domu kupioną płytę indukcyjną, trzeba zapoznać się z jej instrukcją. Tam wszystko powinno być opisane krok po kroku. Profesjonalnie wykonany montaż zagwarantuje poprawne działanie urządzenia oraz jego trwałość i bezpieczeństwo. Dlatego choć wydaje się, że jest to dość proste zadanie, nie należy go bagatelizować i podchodzić do tematu zbyt lekkomyślnie. Czasem nawet lepiej jest powierzyć tę pracę fachowcom, niż montować płytę samodzielnie na zasadzie prób i błędów, bo taka taktyka akurat może bardzo źle się skończyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *