Strona główna » Blog » Ustawienie anteny satelitarnej – jak ustawić kierunek?

Ustawienie anteny satelitarnej – jak ustawić kierunek?

Chociaż zdrowo jest spędzać czas po pracy na aktywnym wypoczynku np. w postaci uprawiania sportu, czy rozwijania swoich umiejętności jak gotowanie, malowanie, ćwiczenia, czytania książek czy nauki nowych rzeczy, od czasu do czasu każdy z nas ma ochotę skorzystać z dobrodziejstw biernego wypoczynku jaki daje oglądanie telewizji. Mimo tego, że coraz więcej ludzi przerzuca się na inne formy rozrywki, jak platformy internetowe oferujące własny zasób filmów czy seriali, w dalszym ciągu spora część kraju korzysta z oferty telewizji satelitarnej. Aby poprawnie zainstalować nowo kupioną telewizję satelitarną czy znaleźć odpowiedni kierunek ustawienia anteny satelitarnej w nowo zamieszkałym przez nas domu, będziemy potrzebować pewnego wsparcia technicznego. Zamontowanie anteny nie jest skomplikowaną czynnością i większość ludzi jest w stanie dokonać tego samodzielnie, jednak ustawienie anteny satelitarnej tak aby odbierała prawidłowy sygnał dobrej jakości, a tym samym pozwalała domownikom cieszyć się obrazem i dźwiękiem wyświetlanych w telewizji programów w wysokiej jakości. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł okaże się dla Ciebie pomocny w organizacji pracy przy instalacji i poprawnym ustawianiu anteny satelitarnej.

Jakie wyposażenie jest potrzebne by móc prawidłowo odbierać telewizję satelitarną?

Poza anteną będziesz potrzebował znacznie więcej urządzeń i akcesoriów, które poprawią jakość odbioru i okażą się tym samym pomocne. Najistotniejszym sprzętem będzie przede wszystkim dekoder, który odbierze przechwycony przez antenę sygnał i prześle go do telewizora. Aby zostało to umożliwione, konieczne jest zamontowanie specjalnego przewodu, który jednym końcem należy podłączyć do konwertera anteny a drugim do tunera. Warto zadbać by kabel antenowy był nieco dłuższy niż na oko nam się wydaje – ułatwi to manipulacje, przejście przez załamania muru, pociągnięcie do specjalnego otworu i ukrycie go tak by nie psuł estetycznie wyglądającej elewacji. Przewód ten kupuje się na metry, tak samo jak ma to miejsce przy kupowaniu liny czy łańcucha, a sprzedawcę powinniśmy poprosić również o pasujące końcówki koncentryczne, których będziesz potrzebował do montażu.

Dekoder najprawdopodobniej zostanie Ci dostarczony przez twojego dostawcę telewizji. Na ogół zapewnione przez ich urządzenie jest dobrej jakości, umożliwiając przede wszystkim oglądanie dobrej jakości obrazu w formacie 4k, ale czasem również nagrywanie lecącej właśnie treści na specjalnym, wbudowanym dysku, lub nawet na zatrzymaniu programu i ponownym odtworzeniu w stosownym dla Ciebie czasie. Co do anteny, również możliwe jest otrzymanie czaszy, czyli talerza od dostawcy telewizji – w takich okolicznościach to on będzie odpowiadał za odpowiednie dopasowanie sprzętów, które mogą ze sobą współpracować. Jeśli chcesz kupić te elementy samodzielnie, konieczne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producentów i informacjami w instrukcjach, byśmy przypadkiem nie kupili drogiego sprzętu, który nie ma prawa działać z naszym tunerem. Jeśli wiemy już czego będziemy potrzebować, zastanówmy się jak ustawić antenę satelitarną.

Ustawienie anteny satelitarnej

 

Montaż i kierunek ustawienia anteny satelitarnej

Chociaż sama instalacja anteny satelitarnej nie jest trudną czynnością dla obytych z narzędziami majsterkowiczów, sam fakt pracy na nieraz dużych wysokościach może okazać się dla wielu ludzi znaczącym utrudnieniem. Pamiętaj przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie – jeśli zakręci ci się w głowie, nie czujesz się pewnie, lub nie masz pomocnika czy sprzętu do asekuracji, lepiej skorzystaj z pomocy bardziej doświadczonych osób. Im wyżej znajdzie się czasza anteny, tym mniejsze są szanse na to, że odbierany przez nią sygnał napotka na przeszkody w postaci innych budynków, drzew, nierówności terenu czy pozostałych zapór. Zwróć również uwagę na kierunek anten satelitarnych znajdujące się na domach sąsiadów – większość z nich będzie wskazywać w te samą stronę zapewniając sobie najlepszy odbiór. Twój sprzęt powinien być zamontowany w podobny sposób, dlatego już wcześniej możesz wybrać odpowiednie ku temu miejsce. Osoby mieszkające w blokach powinny każdorazowo zgłosić się do administracji budynku a także wspólnoty mieszkaniowej by uzyskać zgodę na montaż urządzenia, w sposób nie przeszkadzający w dobrych relacjach sąsiedzkich.

Do bezpiecznego zamontowania i ustawienia satelity, potrzebny Ci będzie specjalny uchwyt, który zapewni pewniejsze utrzymanie sprzętu niż zwykłe kołki. Specjalny uchwyt najczęściej przyczepia się do ściany zewnętrznej elewacji za pomocą opracowanych przez producenta wkrętów i kołków. Za pomocą odpowiedniej długości i mocy wiertarki udarowej wywierć otwory w ścianie, odkurz dziury i zamieść w nich kołki, przyłóż uchwyt i zacznij przykręcać wkręty – na początku wystarczy uchwycić dokręcając palcami, a gdy wszystkie będą na miejscu, dokręcić maksymalnie wkrętarką. Mocując je należy uwzględnić czy ściana zewnętrzna jest ocieplona warstwą styropianu by przypadkiem cały ciężar urządzenia nie spoczął na miękkim materiale  – koniecznie zamocuj kołki solidnie w murowanej ścianie. Konieczne w takim wypadku może być również wykorzystanie specjalnych prętów i kotwy chemicznej, a zamiast wkrętów konieczne będzie użycie nakrętek do złapania uchwytu.

Często ludzie wybierają montaż i regulację anteny satelitarnej na balustradzie balkonowej, co nie wymaga użycia wiertarki, jest również szybsze i łatwiejsze do wykonania przez jedną osobę. Do montażu na balustradzie wykorzystuje się cybanty, które mogą nie być dołączone do anteny, dlatego jeśli interesuje nas skorzystanie z tej metody konieczne może być kupienie ich osobno w sklepie z narzędziami.

Skończyliśmy montaż i co dalej?

Po zamocowaniu i ustawieniu anteny satelitarnej do specjalnego uchwytu, możemy podłączyć do niej kabel antenowy. Nie dokręcaj jednak sprzętu do ostatniego oporu, gdyż konieczne będzie jeszcze sprawdzenie kierunku ustawienia anteny satelitarnej. Warto wcześniej uzgodnić z domownikami i sąsiadami, jak go zamontować i którędy puścić, by nie obijał się nikomu o okno czy nie szpecił elewacji. By kabel przylegał elegancko do ściany należy zamocować go za pomocą flopów, czyli plastikowych uchwytów przybijanych gwoździami do ściany. Ni zaleca się zahaczanie kabla o zagięty gwóźdź, ponieważ może się on obracać, pozostawia ostre krawędzie, a z czasem może ulec korozji. Mocując flopami doprowadź kabel do miejsca, którym ma przedostać się do wnętrza mieszkania np. przez okno lub specjalnie wywiercony otwór. Gdy przewód znajdzie się już w mieszkaniu warto ukryć go za meblami czy pod listwą przypodłogową i doprowadzić do dekodera.

Ustawienie anteny satelitarnej

Jak ustawić antenę satelitarną?

Kąt skierowania anteny warunkuje jej prawidłowy odbiór sygnału a tym samym wpływa bezpośrednio na jakość odbieranego przez nasz telewizor obrazu. Przede wszystkim powinniśmy postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi przez producenta, konieczne może być również użycie kompasu – licząc od kierunku południowego zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ustawienie powinno być zgodne z kątem azymutu 180 stopni. Po ustawieniu anteny satelitarnej hotbird możemy przyłączyć kabel do konwertera oraz odbiornika, dekoder połączyć z telewizorem i uruchomić sprzęt. Nowoczesne dekodery posiadają funkcję pomiaru sygnału, dzięki czemu nie będziesz potrzebować specjalnego miernika by doprecyzować ustawienie anteny. Niemniej jednak, do tego etapu potrzebna Ci będzie pomoc drugiej osoby. Aby najprecyzyjniej dokonać przykładowo ustawienia anteny Polsatu, konieczne jest aby jedna osoba stale obserwowała ekran odbiornika i uważnie wypatrywała czy jakość obrazu poprawia się, pozostaje bez zmian czy pogarsza się. Druga osoba w tym samym czasie delikatnymi ruchami prawo-lewo i ewentualnie góra-dół milimetr po milimetrze powinna próbować różnych ustawień satelity. Należy unikać poruszania konwertera o więcej niż pół centymetra, a po każdej zmianie ustawienia satelity nc+ powinniśmy dać urządzeniu chwilę na pobranie nowych sygnałów by przypadkiem zbyt szybko nie opuścić prawidłowej pozycji. Jeśli odległość między telewizorem a czaszą anteny jest znaczna, konieczne może być nawiązanie kontaktu między pomocnikami przez telefon lub dodatkową osobę, pełniącą rolę posłańca. Po znalezieniu idealnego ustawienia anteny satelitarnej, możemy maksymalnie dokręcić trzymające uchwyty urządzenia, by nie stracił sygnału na skutek podmuchów wiatru, które mogłyby przesunąć czaszę działającą jak żagiel.

Dodatkowym atutem instalacji satelity jest fakt, że jednocześnie może zapewnić dobry odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Która nie wymaga już anteny siatkowej do swojego działania. Zamiast tego możemy kupić i zainstalować tak zwany sumator, czyli urządzenie umożliwiające zsumowanie sygnałów zarówno TV jak i SAT. Jeśli z góry wiemy, że będzie nas interesowała instalacja obu telewizji możemy już podczas kupowania konwertera poszukać urządzenia z wbudowanym sumatorem.

Jak ustawić antenę satelitarną z pomocą nowoczesnych narzędzi?

Poza posiłkowaniem się inną osobą i poszukiwaniem sygnału zgodnie z jej instrukcjami, czy sprawdzanie ułożenia satelity za pomocą kompasu, możliwe jest również wykorzystanie naszego telefonu. Pobierz ze sklepu Play odpowiednią aplikację na Smartfona. Warunkiem koniecznym do poprawnego ustawienia satelity jest podłączenie telefonu do tej samej sieci Wi-Fi co dekoder zainstalowany przy telewizorze – w przeciwnym wypadku konfiguracja obu urządzeń nie będzie możliwa. Możesz wybrać np. aplikacji o nazwie DMSatFinder i rozpocząć cały proces od konfiguracji połączenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami programu. Znajdź ikonę symbolizującą ustawienia (klucz i trybik), znajdź opcje połączenia z dekoderem i wpisz w pola jego dane takie jak adres IP, który powinien być widoczny z tyłu urządzenia lub w oryginalnym opakowaniu po dekoderze, w załączeniu z instrukcją. Od tej pory możesz jedna ręką manewrować ustawieniem anteny satelitarnej, a drugą trzymać telefon wskazujący jakość odbieranego sygnału.

Po zakończeniu pracy zabezpiecz satelitę przed warunkami pogodowymi jak np. silnymi podmuchami wiatru. Pora cieszyć się rozrywką na wygodnej kanapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *