Ranking drzwi harmonijkowych – jakie drzwi harmonijkowe kupić?
Poszukujesz idealnych drzwi harmonijkowych do swojego mieszkania? Ten model drzwi powinien być przede wszystkim funkcjonalny oraz wykonany z najlepszej jakości tworzywa. Nie można zapomnieć także o sprawności mechanizmu, który odpowiada za sprawne składanie drzwi. Sprawdź – jakie drzwi harmonijkowe kupić!
Ranking drzwi harmonijkowych – top 7 drzwi harmonijkowych
Recenzje drzwi harmonijkowych
1. Gockowiak Drzwi Harmonijkowe 004 Biały Dąb 80
Cena: od. 99 zł
Sprawdź najlepszą ofertę
Projektanci wnętrz polecają drzwi harmonijkowe marki Gockowiak. Ten model charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Jest również bardzo praktyczny i ponadczasowy. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza do wnętrz o niewielkim metrażu. Z pewnością będzie stanowił bardzo estetyczne i eleganckie wykończenie każdego pokoju. Produkt wykonany został z trwałego PCV, stylizowanego na drewno w kolorze biały dąb. Ich największym atutem jest prosty montaż. W zestawie znajduje się bardzo łatwa w odbiorze, instrukcja obsługi, z której pomocą bez trudu samodzielnie zamontujemy drzwi. W tym modelu drzwi harmonijkowych, wymagane jest wykorzystanie już istniejącej futryny.
2. Drzwi Harmonijkowe Natura 005S 80 cm dąb biały DHARM001P8049
Cena: od. 232 zł
Sprawdź najlepszą ofertę
Według opinii drzwi harmonijkowe marki Gockowiak sprawdzą się w każdym wnętrzu. Świetnie odnajdą się w klasyczny, ale również w nowoczesnych aranżacjach. Wykonane zostały z bardzo trwałego PCV w kolorze naturalny dąb biały. Ten odcień jest niezwykle uniwersalny, dlatego dobranie go do pozostałych elementów wystroju wnętrza, a przede wszystkim do futryn, nie powinno stanowić problemu. Model ten jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Drzwi harmonijkowe Gockowiak bez trudu zamontować można także w wąskich i niewielkich pomieszczeniach.
3. Gockowiak Drzwi Harmonijkowe 015 B02 272 Calvados Mat 86
Cena: od. 220 zł
Sprawdź najlepszą ofertę
Drzwi harmonijkowe marki Gockowiak w kolorze Calvados Mat to ponadczasowy model, który znajdzie zastosowanie zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Jest bardzo lekki i łatwy w utrzymaniu czystości. Ma także niezawodny mechanizm, który bez trudu zamontujemy samodzielnie. Drzwi harmonijkowe dobrze sprawdzą się w małych i wąskich pomieszczeniach. Produkt odznacza się niezwykłą trwałością. Drzwi wykonane zostały z PCV, które odporne jest na uszkodzenia mechaniczne. Model stylizowany jest na wzór drewna.
4. Drzwi harmonijkowe Natura 008P-80-46 G DHAR008P8046G
Cena: od. 155 zł
Sprawdź najlepszą ofertę
Ten model drzwi harmonijkowych wyróżnia się elegancją i prostotą. Doskonale sprawdzi się w tradycyjnych wnętrzach. Wykonany został z bardzo trwałego materiału, jaki jest PCV. Jest on bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i z pewnością posłuży w domu przez długie lata. Drzwi zachowane zostały w kolorze jasny dąb, co pozwala na łatwy dobór pozostałych elementów wystroju wnętrza.
5. Drzwi harmonijkowe Natura 005S-80-50 DHAR005S8050
Cena: od. 163 zł
Sprawdź najlepszą ofertę
Drzwi harmonijkowe wykorzystywane są zazwyczaj w małych pomieszczeniach. Model ten jest bardzo praktyczny i trwały. Tanie drzwi harmonijkowe nie są tak trwałe, jak ich droższe odpowiedniki. Ten produkt ma doskonale wyprofilowane uchwyty, które ułatwiają kontrolowanie stopnia rozsunięcia drzwi. Drzwi wykonane zostały z odpornego tworzywa, dlatego z pewnością posłużą nam przez długie lata. Dzięki dekoracyjnemu wykończeniu imitującemu drewno, drzwi będą doskonałą ozdobą każdego wnętrza.
6. Drzwi harmonijkowe 015B02 86 cm buk matowy 015B02BUK
Cena: od. 220 zł
Sprawdź najlepszą ofertę
To praktyczne rozwiązanie, sprawdzi się w każdym wnętrzu, również w tym najbardziej wąskim i małym. Producent gwarantuje, że drzwi harmonijkowe są bardzo solidne i trwałe. PCV, z którego został wykonane bardzo łatwo się czyści, a do tego odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Model ten wizualnie przywodzi na myśl drewno bukowe w macie. Będzie on stanowił doskonałe uzupełnienie każdej przestrzeni.
7. Gockowiak Drzwi Harmonijkowe 001P 48 G Wiąz Mat G 90Cm
Cena: od. 139 zł
Sprawdź najlepszą ofertę
Ten model drzwi harmonijkowych w kolorze wiąz jest dowodem na to, że PCV potrafi świetnie zastąpić drewno. Produkt jest ponadczasowy i praktyczny, a do tego sprawdzi się w każdej małej i trudno dostępnej przestrzeni. Nadaje wnętrzu bardzo elegancki i estetyczny wygląd. Niewątpliwym atutem jest łatwy i intuicyjny montaż, który można bez trudu przeprowadzić samodzielnie. Dzięki modułowej budowie drzwi harmonijkowe Gockowiak można bez trudu poszerzać i zwężać. Wystarczy jedynie usunąć lub dodać kilka paneli. Dlatego idealnie wpasują się w każde wnętrze i wymiar.
Poradnik zakupowy drzwi harmonikowych
Jak zamontować drzwi harmonijkowe?
Od kilkudziesięciu lat w polskich domach zaobserwować można drzwi harmonijkowe. Cały czas cieszą się one dobrą sławą. Nic dziwnego, są w końcu bardzo funkcjonalne i praktyczne. Aktualnie na rynku pojawiło się wiele modeli, które są nie tylko nowoczesne, ale również mają ciekawe funkcje dodatkowe takie jak możliwość dostosowywania rozmiaru drzwi do otworu drzwiowego. Wszystko za sprawą modułowej budowy, która ułatwia odłączanie oraz dostawianie poszczególnych elementów. Ponadto niegdyś drzwi harmonijkowe miały szereg wad, które były nie do przeskoczenia. Należy do nich słaba izolacja akustyczna, niska wytrzymałość, słaba jakość. Jedną z największych zalet drzwi łamanych jest to, że zajmują one niewiele miejsca. A do tego montaż tego typu drzwi nie należy do ciężkich i można przeprowadzić go samodzielnie. Z nazwy wywnioskować można, że drzwi harmonijkowe właśnie w ten sposób się składają. Skrzydło, zazwyczaj jedno złożone jest z lameli, które wyposażone zostały w rolki. Dzięki nim drzwi mogą poruszać się po aluminiowe lub stalowej prowadnicy. Zdecydowanie częściej spotkać można lżejsze i bardziej ciche w użytkowaniu, prowadnice aluminiowe. Poszczególne elementy połączone są ze sobą taśmami wykonanymi z tworzywa sztucznego lub płótnem. Niektórzy producenci wykorzystują także, bardzo praktyczne zawiasy stalowe. Drzwi harmonijkowe z jednej strony składają się z futryny, która wraz z drzwiami ma szerokość około 6-15 cm. Nie będą one z całą pewnością kolidować z innymi elementami aranżacji wnętrza. Mogą być nawet doskonałym uzupełnieniem. Świetnie sprawdzą się w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Z ich pomocą można także podzielić pokój na poszczególne strefy np. w dużym salonie wydzielić część sypialnianą. W jaki sposób przeprowadzić montaż drzwi harmonijkowych?
Jakie tworzywo jest najtrwalsze?
Na rynku znajdziemy drzwi, które wykonane zostały z drewna, tworzywa sztucznego, a także materiałów drewnopodobnych. Zazwyczaj do produkcji tego typu drzwi wykorzystuje się właśnie PCV. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Do zwiększenia trwałości drzwi, często stosuje się dodatkową folię, którą okleja się ich powierzchnię. Występują także w różnych kolorach, nawet do złudzenia przypominających drewno. Niewątpliwą zaletą drzwi wykonanych z PCV jest niewielki ciężar oraz niska cena. Modele wykonane z drewnopodobnego tworzywa, wizualnie przypominają wersje drewniane, są jednak zdecydowanie mniej trwałe. Do ich produkcji z reguły stosuje się tłoczone płyty wiórowe, które oklejone zostały laminatem dekoracyjnym. Jeśli chodzi o drzwi drewniane, pod względem jakości nie mają sobie równych. Naturalny surowiec pasuje do każdego wnętrza, jest niezwykle urokliwe i daje dużo ciepła. A co najważniejsze jest trwalsze. Zazwyczaj wykonywane są z gatunków drewna takich jak: sosna, dąb i jesion. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenie, są to najdroższe modele na rynku. Drzwi harmonijkowe bez względu na materiał, z którego zostały wykonane mogą być wzbogacone o dodatkowe ozdoby, takie jak przeszklenia w wersji przezroczystej, matowej, a nawet barwionej.
Drzwi harmonijkowe w różnych wersjach
Drzwi harmonijkowe mogą mieć różne rozmiary, oczywiście wiele zależy od producenta oraz rodzaju okucia. W wielu przypadkach znaleźć można panele, które wraz z zawiasem mają szerokość około 10 cm, natomiast ich grubość zależna jest od materiału z jakiego zostały wykonane. Panele wąskie mają zazwyczaj grubość od 5 do 10 cm. Co do wysokości, standardowe modele mają wysokość od 202 do 203 cm. Do tego dobrać można szerokości 70, 80 i 90 cm. Oczywiście dostępne są także egzemplarze, w których dowolnie można dobierać długość, dokładając lub obejmując poszczególne elementy. Wówczas mówimy o drzwiach modułowych, czyli złożonych z kilku modułów. Znajdziemy także drzwi harmonijkowe jedno- i dwuskrzydłowe. Te drugie znajdą zastosowanie w bardzo szerokich wejściach. Praktycznie każdy model można dodatkowo wyposażyć w stopery, które blokują otwieranie drzwi od zewnątrz, zamki na klucz, a także zamki zatrzaskowe.
Montaż drzwi harmonijkowych, czyli proste zrób to sam
Do montażu drzwi harmonijkowe potrzebne będą także dodatkowe przybory. Przygotuj sobie:
- papier ścierny
- ołówek
- poziomicę
- miarkę
- wkrętak krzyżowy
- wkrętarkę
- wkręty (tylko jeśli montujemy ościeżnicę metalową)
- piłę ręczną
Reszta niezbędnych elementów znajduje się w zestawie wraz z drzwiami. Niezależnie od tego, czy drzwi otwierane będą z lewej, czy z prawej strony proces montażu drzwi łamanych przebiega dokładnie w ten sam sposób. Pierwszy etap to zmierzenie szerokości wnęki na drzwi. Jeśli w zestawie znajdują się zbyt długie prowadnice, należy przyciąć je piłką ręczną. Następnie miejsca nacięcia szlifujemy przy użyciu papieru ściernego. Dobrze zabezpieczyć je również bezbarwnym lakierem. W pierwszej kolejności przykręcamy górną prowadnicę. Wystarczy użyć do tego dopasowany śrubokręt i wkręty. Na samym początku warto wkręcić w górną prowadnicę zaledwie jeden wkręt. W tę prowadnicę wsuwamy posmarowaną preparatem poślizgowym listwę z rolkami, a później dokręcamy przy użyciu dołączonych wkrętów. Następnie zajmujemy się montażem ościeżnicy prowadnicy końcowej. Zazwyczaj jest ona połączona z drzwiami. Tę prowadnicę wpina się w klipsy, które uprzednio przykręcamy do ościeżnicy, w taki sposób, aby były one ustawione pionowo w równych odległościach. Niektórzy producenci dołączają do zestawu listwę montażową zamiast klipsów. Przykręca się do bezpośrednio do ościeżnicy. W ten sam sposób montuje się prowadnicę początkową po drugiej stronie ościeżnicy, do której będą przylegać drzwi po rozsunięciu. Warto pamiętać, że w przypadku metalowe futryny, wymagane jest zastosowanie specjalnych wkrętów, które używane są do metalu, a także betonu. W ten sposób zamontować można podstawowe drzwi harmonijkowe, jednak na rynku pojawiają się także modele, w przypadku których trzeba podążać za instrukcją dostarczoną od producenta.
W jaki sposób skrócić drzwi harmonijkowe?
Jeśli drzwi, które zakupiliśmy okazują się zbyt wąskie lub szerokie, można jest skrócić wypinając lub wpinając lamele. W niektórzy przypadkach możemy je rozbudować nawet o 2 m. Jeśli natomiast drzwi okazują się zbyt wysokie, aby je przyciąć należy użyć pilarki ręcznej tarczowej lub po prostu piłki ręcznej z drobnymi ząbkami. Aby wymiar się zgadzał, zmierz bardzo precyzyjnie długość drzwi. Taki pomiar pozwoli Ci uniknąć ewentualnej pomyłki, której skutki będą już nieodwracalne. Dla ułatwienia warto zaznaczyć miejsca cięcia taśmą, który trzeba odkleić po wykonaniu cięcia. Dla większej precyzji i łatwiejszego cięcia, drzwi harmonijkowe można ułożyć w poziomie, najlepiej na stabilnej powierzchni, takiej jak stół.
Dlaczego warto kupić drzwi harmonijkowe?
Drzwi łamane doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach, a także nowoczesnych domach i mieszkaniach, gdzie zależy nam na minimalizmie. Dzięki swojej konstrukcji, zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczenia, a ponadto są odporne na uszkodzenia mechaniczne, bardzo proste w konstrukcji oraz lekkie i tanie.
Jakie zalety mają drzwi harmonijkowe?
Drzwi łamane doskonale sprawdzą się w niewielkich i wąskich pomieszczeniach i korytarzach, gdzie liczy się każdy m2. Chodzi o małą powierzchnię do oddzielenia. Będą doskonałym rozwiązaniem np. w niewielkim pokoju, który przeznaczony jest na garderobę. Dzięki tego typu drzwiom bardzo dobrze można wykorzystać miejsce w tym pomieszczeniu. Model ten będzie także świetny w sytuacji, gdy tradycyjne otwieranie skrzydła jest po prostu niemożliwe. Znacząco utrudniłoby ono ustawienie mebli. Jedynie w przypadku drzwi tarasowych lepiej sprawdzą się tradycyjne drzwi. Dają one dużo światła i są szczelne. A takie właśnie powinny być drzwi tarasowe, czy balkonowe.
Z czego zrobione zostały drzwi harmonijkowe?
Drzwi harmonijkowe składają się z łączonych ze sobą wąskich paneli. To właśnie te panele składają się w jedną całość podczas zamykania. Panele występują w kilku konfiguracjach, z szybkami, bez lub nawet całkowicie przeszklone. Zazwyczaj do ich budowy wykorzystuje się tworzywo sztuczne, ale znaleźć można także wersje drewniane lub wykonane z płyt wiórowych. Panele po prostu osadza się na rolkach, które umieszczone są w prowadnicach. Zdecydowanie najlepsze są prowadnice aluminiowe, które zapewniają najlepszą płynność ruchu. Prowadnice z reguły montowane są jedynie w górnej futrynie. Zamek użyty w tym rodzaju drzwi to mechanizm magnesowy lub zapadkowy. Drzwi harmonijkowe pozwalają na ciche i lekkie otwieranie, co oczywiście znacząco wpływa na jakość użytkowania.
Ponadczasowy design
Wystrój oraz design mają bezpośredni wpływ na samopoczucie domowników. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie otoczenia, które idealnie współgra z ich indywidualnymi potrzebami. Warto kierować się zasadą, aby wszystko było spójne. Najlepiej jest najpierw stworzyć bazę złożoną z podłóg, drzwi, okien i ścian w neutralnych barwach. Resztę możemy dowolnie dobierać, wszystko zależy od naszej fantazji. Do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz świetnie sprawdzą się białe drzwi. Natomiast przy bardziej tradycyjnych wystrojach, warto postawić na drzwi harmonijkowe drewniane lub drewnopodobne. Będą one ocieplać wnętrze i tworzyć z nim spójną całość. W sklepach znaleźć można takie wersje jak:
- matowe
- lakierowane
- z przeszkleniami
- gładkie
Każde z nich występować może w dowolnym drewnie lub okleinie. Zanim wybierzesz odpowiedni model, zastanów się w jakich tonacjach zachowane będą pozostałe elementy aranżacji wnętrza. Jeśli również będą wykonane z drewna, warto aby pasowało ono do siebie. Różne gatunki drewna ciężko do siebie dobrać. Zazwyczaj „gryzą się” ze sobą.