Strona główna » Hobby » Gry » Ranking gier planszowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Hobby » Gry » Ranking gier planszowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021

Ranking gier planszowych – najlepsze gry planszowe w 2023 / 2024 roku – zobacz tanie i fajne gry planszowe

Chcesz poznać fajne gry planszowe? Stworzone przez nas zestawienie z pewnością przypadnie Ci do gustu. To sprawdzone hity imprez oraz spotkań z przyjaciółmi. Ranking gier planszowych to, według naszej opinii, prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy oczekują nieprzeciętnej rozrywki. Prezentujemy zarówno produkty dla dzieci, jak i osób starszych. Wbrew pozorom najlepsze gry planszowe nie muszą kosztować majątku. Ponadto systematycznie pojawiają się rozmaite promocje i zniżki, dzięki którym można sporo zaoszczędzić.

Ranking najlepszych gier planszowych w 2023 / 2024 roku – TOP 10

Miejsce Nazwa gry planszowej Cena Najtańsza oferta
1 Hasbro Monopoly Classic 95 zł Sprawdź teraz
2 Rebel Dixit 90 zł Sprawdź teraz
3 FoxGames Reef 114 zł Sprawdź teraz
4 Galakta Gra o Tron Catan Braterstwo Straży 245 zł Sprawdź teraz
5 Mattel Scrabble Original 105 zł Sprawdź teraz
6 Mindok Carcassonne 2.0 70 zł Sprawdź teraz
7 Galakta Talisman: Magia i Miecz 178 zł Sprawdź teraz
8 Granna Cvlizacje 68 zł Sprawdź teraz
9 Tactic Alias: Kobiety vs Mężczyźni 22 zł Sprawdź teraz
10 Rebel Terraformacja Marsa 111 zł Sprawdź teraz

Ranking najlepszych gier planszowych w 2023 / 2024 roku

1. Gra planszowa Hasbro Monopoly Classic

najlepsze gry planszowe

Szukasz rozrywki dla kilku osób? Z pomocą przyjedzie Ci najnowszy ranking gier planszowych 2023. Na jego szczycie znalazła się kultowa gra planszowa Hasbro Monopoly Classic. To nie lada gratka dla wszystkich graczy, którzy mają w sobie żyłkę do biznesu i nie boją się podejmować ważnych decyzji.

 

 • Zadaniem poszczególnych graczy jest nabywanie nieruchomości lub innych cennych rzeczy, a następnie ich sprzedawanie.
 • Kroków do zbudowania własnego finansowego imperiów jest kilka.
 • Właściciel może dorabiać się nie tylko poprzez inwestowanie, ale także pobieranie czynszu i innych zaliczek.
 • Na swoim terenie gracze mogą stawiać hotele lub domy. Taki zabieg o wiele podnosi wartość inwestycji i podnosi prestiż jej właściciela w okolicznej społeczności.
 • Ciekawym dopełnieniem interesującej fabuły jest obecność specjalnych kart. Ich zastosowanie w grze potrafi całkowicie zmienić  jej przebieg, a to z kolei sprawia, że rozgrywka utrzymuje graczy cały czas w przyjemnym napięciu.
 • O losie poszczególnych partii decyduje rzut kośćmi i łut szczęścia.
 • Podczas świetnej zabawy uczestnicy uczą się podejmować strategiczne decyzje, lokować oszczędności, inwestować w kluczowe nieruchomości, a nawet wykańczać swoich konkurentów wzrastającym czynszem i innymi opłatami.
 • W trakcie gry, zwłaszcza młodzi gracze mogą uczyć się nowych umiejętności, które z powodzeniem mogą wykorzystywać w dorosłym życiu.

 

Gra planszowa Hasbro Monopoly Classic to propozycja, która jest polecana graczom w różnym wieku: od dzieci od 8 roku życia, przez młodzież, dorosłych i osoby w starszym wieku. Z tego względu ta fajna gra planszowa jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, a użytkownicy nie wyrastają z niej nawet pomimo upływu czasu.

 

To bardzo dobra wiadomość, bo do tego kultowego produktu lubią wracać nawet po bardzo długiej przerwie.  Gra planszowa Hasbro Monopoly Classic to kultowa propozycja, która przyciąga uwagę również ze względu na bardzo staranne wykończenie: dodatki są świetnie wykonane i doskonale odwzorowane a to jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność każdej rozgrywki.  W jedną rozgrywkę można zaangażować od 2 do 6 graczy.

 

ZaletyWady
 • kultowa gra, która bawi i uczy osoby w różnym wieku. To jedna z nielicznych propozycji, która rozwija szereg kluczowych umiejętności
 • interesująca fabuła, która jest tak stworzona, że z tej propozycji mogą skorzystać nawet użytkownicy w różnym wieku – od 8 lat wzwyż
 • bardzo wiernie odwzorowane szczegóły, które podnoszą atrakcyjność gry
 • gra utrzymuje w napięciu niemal do samego końca, a każda partia może wyglądać inaczej
 • ciekawe akcesoria i wykończenie podnoszą atrakcyjność gry
 • gra planszowa Hasbro Monopoly Classic to propozycja stworzona dla osób, które uwielbiają rywalizować z innymi graczami w budowaniu swojego ogromnego imperium
 • w pojedynczej rozgrywce może brać udział od 2 do 6 graczy – im więcej, tym ciekawiej
 • zasady gry mogą być niezrozumiałe/zbyt trudne dla młodszych dzieci
 • gra w pojedynkę nie ma za bardzo sensu

Cena: ok. 95 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

2. Gra planszowa Rebel Dixit

gry planszowe ranking

W Twoim domu goszczą ciekawe gry planszowe w formie karcianej? Gra planszowa Rebel Dixit to najlepsza rozgrywka typu narracyjnego, która trzyma w napięciu do końca. Aby gra przebiegała sprawnie warto zaangażować co najmniej 3 graczy, a maksymalnie może wziąć udział aż 6 osób. Wymagającym graczom przypadnie do gustu nie tylko interesująca fabuła, ale także piękne wykończenie. Karty są bogato zdobione, a wykorzystane kolory po prostu cieszą oko.

 

 • Jeden z użytkowników przyjmuje rolę Bajarza – może on wybrać dowolną kartę i ją krótko scharakteryzować. Może wybrać słowo, całe zdanie czy fragment z ulubionej piosenki/filmu. Wszystko zależy od kreatywności uczestników.
 • Z dostępnych kart pozostali gracze wybierają tą z propozycji, która ich zdaniem pasuje do słów Bajarza.
 • Po tym etapie karty muszą być przetasowane, a pozostali muszą się zorientować, który obrazek był pierwszy.

 

Choć na pierwszy rzut oka fabuła może wydawać się nieco lub trochę bardziej skomplikowana, to z biegiem czasu gracze zyskują wprawę. Ich historie są jeszcze ciekawsze, przez co rozgrywka trzyma w napięciu, a każda z nich wygląda inaczej, co znacząco podnosi atrakcyjność wspólnej zabawy.

 

Ta polecana w 2023 / 2024 roku gra planszowa pomaga osobom biorącym udział w rozgrywce w rozwijaniu wyobraźni, intuicji i myślenia abstrakcyjnego. Co ciekawe pozostali nabierają umiejętności odgadywania co miał na myśli Bajarz. Warto podkreślić, że gra planszowa Rebel Dixit może być z powodzeniem wykorzystywana w gabinetach psychologicznych, terapeutycznych, logopedycznych oraz wielu miejscach jako narzędzie uatrakcyjniające pracę z młodszymi i starszymi klientami. Twórcą gry był lekarz pracujący z najmłodszymi klientami w szpitalu dziecięcym. Według obserwacji umiejętności budowania logicznego budowanie płynnej wypowiedzi znacząco wzrasta. Prezentowany produkt jest przeznaczony dla osób w wieko od 8 lat. Zazwyczaj jedna rozgrywka trwa do pół godziny.

 

ZaletyWady
 • gra karciana typu narracyjnego – osoby biorące udział w rozgrywce opowiadają historie, w których kolejne etapy opowiadają kolejni uczestnicy
 • minimalny wiek uczestnika to 8 lat natomiast w górę nie ma ograniczeń wiekowych
 • gra daje możliwość rozwijania umiejętności z wypowiadaniem się, nawiązywaniem kontaktu z innymi, kreatywnością i przewidywaniem kolejnych ruchów Bajarza
 • to doskonałe narzędzie, które ze względu na swoją fabułę może być bez obaw stosowane w wielu instytucjach: szkołach podstawowych, gabinetach terapeutycznych, logopedycznych i psychologicznych
 • piękne wykończenie: ilustracje są kreatywne, barwne i zapraszają graczy do pobudzania wyobraźni
 • jedna rozgrywka trwa mniej więcej 30 minut – taki czas jest optymalny zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników, ze względu na ich umiejętności skupienia uwagi na fabule
 • ta najlepsza gra planszowa uczy poprzez świetną zabawę
 • zasady gry zwłaszcza na samym oczątku mogą być niezrozumiałe
 • narracyjna formuła może nie przypaść do gustu części użytkowników, zwłaszcza tym, którzy mają dość ubogi zasób słownictwa
 • najbardziej optymalna gra wymaga obecności aż 3 graczy

Cena: ok. 90 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

3. Gra planszowa FoxGames Reef

ranking gier planszowych

Typowe top planszówki znudziły się Tobie i Twoim bliskim? Szukasz produktu z nietuzinkową fabułą? Gra planszowa FoxGames Reef może spełnić te wymagania i ze swojej strony zapewnić długie godziny rozrywki na wysokim poziomie.

 

 • Akcja toczy się na terytorium rafy koralowej, a zadaniem graczy jest jej rozbudowa za pomocą dedykowanych elementów.
 • Podczas każdej z rozgrywek pozostali uczestnicy muszą czuwać nad rezultatami swoich przeciwników, by prześcignąć ich w budowaniu  najlepszego, koralowego, podwodnego imperium.
 • Zadanie graczy jest proste, ale jednocześnie angażujące i skłaniające do rozwijania swoich umiejętności poznawczych.
 • Podczas rozbudowy można wpływać nie tylko na kształt, ale także kolor podwodnych królestw.

 

Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że z elementów zamieszczonych w opakowaniu można z biegiem czasu tworzyć prawdziwe cudeńka, które cieszą oko i są powodem do dumy. Bez względu na to, kto wygra wszyscy mogą być dumni z uzyskanych wyników. Oprócz niepodważalnych atutów stylistycznych gra planszowa FoxGames Reef pomaga uczestnikom pobudzać umiejętności powiązane z kreatywnym, logicznym, ale także abstrakcyjnym myśleniem. To doskonała propozycja dla uczestników w różnym wieku.

To doskonała rozrywka dla uczestników w różnym wieku. Wykorzystanie kart daje możliwość łączenia wielu elementów, a to sprawia, że rozgrywka jest bardziej ciekawa, zwłaszcza dla najmłodszych graczy. Minimalna ilość uczestników to 2, natomiast maksymalna 4. Zazwyczaj pojedyncza partia trwa około 30-45 minut.

 

Znakiem rozpoznawczym prezentowanego produktu jest unikalne miejsce akcji – dzieje mają miejsce w podwodnej krainie. Właśnie ta cecha wyróżnia tą propozycję spośród licznej konkurencji, i dlatego zasługuje na szczególne zainteresowanie rodziców i innych osób, które uwielbiają spędzać czas nie tylko przed komputerem lub smartfonem. Wbrew pozorom zasady panujące w grze są proste i szybko można je wykorzystywać w praktyce.

 

ZaletyWady
 • unikalne miejsce akcji – podwodna głębina w okolicach zapierającej dech w piersiach rafy koralowej
 • zadaniem uczestników jest budowanie i rozbudowywanie swojego królestwa za pomocą dedykowanych kart
 • piękne wykończenie wszystkich najważniejszych elementów, dzięki czemu każda rozgrywka jest bajkowym i niesamowitym przeżyciem
 • optymalny czas gr: zazwyczaj jedna rozgrywka zajmuje 30-45 minut
 • produkt przeznaczony dla 2-4 osób. Najmłodsi użytkownicy nie powinni mieć mniej niż 8 lat, natomiast w górę nie ma ograniczeń dotyczących wieku
 • gra wspomaga rozwijanie umiejętności poznawczych, logicznych oraz tych o podłożu abstrakcyjnym
 • dopracowane, kolorowe elementy świetnie wyglądają i sprawiają, że gra przypadnie do gustu nawet bardzo wymagającym dzieciom
 • świetna propozycja na wieczór w gronie bliskich i przyjaciół
 • nieskomplikowana fabuła może się znudzić po jakimś czasie, zwłaszcza w przypadku starszych użytkowników
 • w rozgrywce może brać udział maksymalnie 4 graczy – jeżeli zbierze się większa ilość zainteresowanych trzeba czekać w kolejce

Cena: ok. 114 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

4. Gra planszowa Galakta Gra o Tron Catan Braterstwo Straży

fajne gry planszowe

Twoi krewni lub znajomi pasjonują się grami komputerowymi opartymi na ciekawej i wciągającej fabule bazującej na poznawaniu nowych światów i opowiadania się po którejś ze stron w odwiecznej walce dobra ze złem?

 

Zastanawiasz się jaka gra planszowa w 2023 / 2024 roku przypadnie do gustu nawet najlepszym graczom?

 

Gra Gra planszowa Galakta Gra o Tron Catan Braterstwo Straży to propozycja godna zauważenia, która być może skutecznie odciągnie od monitora nawet największych fanów kultowych produkcji. Nowa część kultowego tytułu ma miejsce w uniwersum Pieśni Lodu i Ognia. Ta czasoprzestrzeń znajduje się w ciągłym niebezpieczeństwie ze strony północnej.

 

 • Zadaniem uczestników rozgrywki jest wcielić się w rolę dowódców Nocnej Straży i podejmować różne działania, żeby zapobiegać inwazji wroga znajdującego się coraz bliżej.
 • Nie przebiera on w środkach, by zdewastować granicę i przedostać się na Twoje terytorium.
 • Siły wroga są zróżnicowane, dlatego, żeby pokonać wojsko niezbędne jest opracowanie taktyki i dokładne przemyślenie wszystkich z planowanych posunięć. Dobre siły również mają swoich bohaterów – to doświadczeni wojownicy z wieloma praktycznymi umiejętnościami w zanadrzu.
 • O toku gry decydują rzuty kośćmi.

 

Ta fajna gra planszowa rozgrywa się na unowocześnionej planszy na heksach, które są porozmieszczane w różnych strategicznych miejscach. Uczestnicy do swojej dyspozycji mają różnorodne karty, dzięki którym mogą wpływać na bieg wydarzeń i kształtować przebieg gry.

 

W pudełku oprócz nowej wersji planszy znajdują się dedykowane karty mocy, rozwinięć i inne. Uwagę graczy przyciągną także elementy dodatkowe: części muru, żetony czy pojemniki na karty. Dopracowanie detali naprawdę może robić wrażenie. Ta gra planszowa została tak zaprojektowana, że udział powinno w niej brać co najmniej 3 graczy, a ich grono może powiększyć się o maksymalnie jedną osobę. Minimalny wiek uczestników to co najmniej 10 lat. Czas jednej rozgrywki może być zróżnicowany i wahać się od kilkunastu minut nawet do kilku godzin. wybór prezentowanego produktu pomaga w rozwijaniu umiejętności powiązanych z logicznym myśleniem, tworzeniem sekwencji przyczynowo – skutkowych i zasobów powiązanych z przewidywaniem postępowania pozostałych uczestników rozgrywki.

 

ZaletyWady
 • gra planszowa Galakta Gra o Tron Catan Braterstwo Straży to propozycja stworzona przede wszystkich dla wszystkich osób, które uwielbiają ciekawe misje w obcych cywilizacjach opierające się o myślenie strategiczne
 • doskonale dopracowane najważniejsze elementy: wciągająca fabuła z rywalizacją w tle, ciekawe dopracowanie designu, wprowadzenie dodatkowych części kości, kart czy żetonów
 • wprowadzenie wielu nowości w porównaniu z pierwszą wersją produktu
 • możliwość spędzania wielu minut, a nawet godzin na jednej rozgrywce
 • gra przeznaczona dla ściśle określonej ilości graczy – optymalnie 3, maksymalnie 4 osoby
 • długa gra może być wyczerpująca dla dzieci
 • ta polecana gra planszowa wyróżnia się również ze względu na dość wysoką cenę. Jednocześnie warto podkreślić, że jej wysokość jest uzasadniona ze względu na dopracowanie i bogactwo elementów

Cena: ok. 245 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

5. Gra planszowa Mattel Scrabble Original

tanie gry planszowe

Lubisz podczas odpoczynku oddawać się rozrywce intelektualnej? Różne rodzaje krzyżówek nie kryją przed Tobą tajemnic? Ciekawą alternatywą jest układanie własnych. Taką możliwość daje gra planszowa Mattel Scrabble Original. W tym przypadku jednak nie otrzymujemy listy haseł do uzupełnienia, tylko zestaw liter. O kultowości i wyjątkowości prezentowanego produktu świadczy fakt, że trudno jest znaleźć osobę od wieku szkolnego wzwyż, która choćby raz by w nią nie grała lub przynajmniej o niej słyszała.

 

Jaki element tej polecanej gry sprawia, że plasuje się ona w top w rankingu ciekawych gier planszowych?

 

To doskonała propozycja, która świetnie sprawdzi się niemal w każdym domu, ponieważ jej trudność można indywidualnie dostosować do aktualnych potrzeb i umiejętności graczy. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że gra niejako „rośnie” z użytkownikami, nie traci ona na popularności nawet wtedy, gdy gracze dorastają i znają fabułę na pamięć. To ogromna zaleta, którą wyróżniają się ciekawe gry planszowe. Warto podkreślić, że w Scrabble grają osoby w wielu krajach na całym świecie od ponad 70 lat. O wyjątkowości tej pozycji świadczy fakt, że nie straciła ona na swojej popularności i aktualności pomimo upływu kolejnych lat.

 

 • Zadaniem uczestników jest wspólne tworzenie krzyżówki.
 • Każdy z nich na początku rozgrywki losuje po siedem elementów z nieprzeźroczystego woreczka.
 • Płytki można wygodnie położyć na stojaku, a pierwsze ułożone słowo trzeba rozłożyć na środku planszy.
 • Kolejne wyrazy natomiast trzeba dokładać w ten sposób, żeby były w sposób pionowy lub poziomy połączone z literą z któregoś z poprzednio dołożonych słów.
 • Atrakcyjności rozgrywce dodają punkty umieszczone w dolnym rogu klocka z literą. Najmniej punktowane są płytki z popularnymi samogłoskami i spółgłoskami, natomiast z tymi rzadziej występującymi w słowach są wyżej punktowane.
 • Szansą na zdobycie kolejnych oczek jest takie dokładanie wyrazów, aby litery znajdowały się na polach z premiami literowymi (zwielokrotniamy punkty za konkretną kostkę) lub słownymi (mnożymy sumę oczek w danym wyrazie).
 • W rozgrywce może brać udział od 2 do 4 graczy, a jej długość jest zróżnicowana w zależności od przebiegu gry oraz stopnia zaawansowania uczestników.
 • W opakowaniu znajdują się litery, stojaki, instrukcja, worek oraz plansza.

 

ZaletyWady
 • wyjątkowa rozrywka dla osób w różnym wieku
 • gra pobudza kreatywność i logiczne myślenie oraz pomaga rozbudowywać zasób znanego słownictwa
 • okazja do ambitnej rywalizacji (gra bez punktów i na punkty, pod presją czasu itp.)
 • okazja do spędzania wolnego czasu dla 2,3 i 4 uczestników
 • każda rozgrywka jest nieco inna, dzięki czemu o nudzie nie ma mowy
 • możliwość ułatwiania/utrudniania rozgrywki w zależności od potrzeb i umiejętności graczy
 • proste zasady gry
 • przebieg gry może być trudny dla dzieci na początku szkoły podstatwowej
 • wymagana jest minimalna ilość 2 graczy, aby przebieg był sprawny
 • trzeba posiadać spory zasób słownictwa na start
 • kostki mogą się pogubić ze względu na miały rozmiar, dlatego powinny być chowane przed małymi dziećmi ze względu na niebezpieczeństwo połknięcia/zakrztuszenia

Cena: ok. 105 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

6. Gra planszowa Mindok Carcassonne 2.0

top gry planszowe

Gry planszowe ranking 2023 / 2024 to top 10 najlepszych propozycji, które zostały dobrane w ten sposób, by osoby z wieloma różnymi zainteresowaniami mogły w nim znaleźć coś dla siebie, bliskich czy znajomych.

Kolejna propozycja zaskakuje tym, że rozgrywka odbywa się bez obecności klasycznej planszy.

 

 • Akcja ma miejsce w znanej i lubianej przez turystów francuskiej miejscowości Carcassonne. To właśnie w niej znajduje się zapierająca dech w piersiach architektura i budzące zachwyt okoliczności przyrody.
 • Od inwencji graczy zależy głównie to jak będzie wyglądała ta miejscowość, ponieważ to właśnie uczestnicy dokładają specjalne kostki, na których jest narysowany teren.
 • Osoby biorące udział w rozgrywce powinny tak kierować jej przebiegiem, by posiąść na własność jak największe terytorium, na którym znajdują się m.in. drogi, lasy czy łąki.
 • Z losowo wybranych elementów gracze tworzą swoje lokalizacje, nad którymi przejmują pełną kontrolę.
 • Razem z większą ilością żetonów pojawiających się na stole, fortyfikacje stają się potężniejsze i bardziej imponujące.
 • Wraz z ukończeniem np. danej budowli, osobie która ją stworzyła przyznawane są cenne punkty i zyskuje ona miano właściciela.
 • Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, żeby specjalne znaczniki kontroli nie zostały rozmieszczone w nie ukończonych jeszcze obiektach, dlatego że taka sytuacja blokuje możliwość dopisywania uczestnikowi kolejnych oczek na swoim koncie, a to właśnie ich największa liczba decyduje o tym, kto wygrał daną rozgrywkę.
 • W pudełku znajduje się jeden tor punktacji pionki w kilku kolorach, duża pula żetonów oraz uaktualnione zasady gry. Dzięki nim uczestnicy szybko przejdą do właściwej rozgrywki.

 

Gra planszowe Mindok Carcassonne 2.0 jest zdobywcą kilku prestiżowych nagród przyznawanych na terytorium naszego kraju oraz w Niemczech. Podczas rozgrywki w grze może brać udział od 2 do maksymalnie 5 graczy. Prezentowana propozycja jest dostosowana dla dzieci, które mają co najmniej 8 lat. Długość pojedynczej gry wynosi zazwyczaj od kilkunastu minut nawet do godziny.

 

ZaletyWady
 • niezwykły i oryginalny pomysł na przebieg gry – uczestnicy zdobywają swoje terytorium i umacniają je poprzez budowę fortyfikacji, dróg itp.
 • podczas rozgrywki wykorzystywany jest tor punktacji, pionki wyprodukowane w 5 kolorach oraz specjalne żetony
 • Mindok Carcassonne 2.0 to propozycja stworzona z myślą o 2- 5 graczy w różnym wieku, dzięki czemu to doskonała rozgrywka dla całej rodziny nie tylko w deszczową pogodę
 • unowocześnione i bardziej atrakcyjne dla oka elementy, uaktualnione zasady gry, które są bardziej zrozumiałe dla przeciętnego gracza?
 • wszystkie elementy są dopracowane i starannie wykonane, co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność każdej rozgrywanej partii
 • gra trwa zazwyczaj do 60 minut – to optymalny czas nawet dla nieco młodszych graczy
 • brak klasycznej planszy – jest to dla części graczy warunek
 • duża ilość luźnych elementów – niebezpieczeństwo wzięcia do buzi
 • gra może okazać się zbyt trudna dla młodszych graczy

Cena: ok. 70 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

7. Gra planszowa Galakta Talisman: Magia i Miecz

najlepsze planszowki

Uwielbiacie rozgrywki bazujące na wyprawach i niesamowitych przygodach bohaterów?

 

Wasze opinie o polecanych grasz planszowych mogłyby być lepsze?

 

Chętnie bierzecie udział wyprawach po nieznanych krainach?

 

Rodzinne gry planszowe takie jak Galakta Talisman: Magia i Miecz to doskonała propozycja stworzona z myślą nawet o wymagających użytkownikach, którzy widzieli już wiele propozycji i mają dość wysokie wymagania odnośnie wybieranych propozycji.

 

 • Akcja toczy się w legendarnej Krainie Władzy.
 • To właśnie w niej znajduje się niesamowity skarb, po który próbowało już sięgnąć wielu śmiałków.
 • Bohaterem wyprawy jest postać przybierająca rolę legendarnego czarnoksiężnika lub innego wojownika obdarzonego niezwykłymi zdolnościami i umiejętnościami.
 • Jednak misja nie jest przysłowiową bułką z masłem ze względu na to, że skarbu zgodnie z legendami i podaniami chroni tytułowy Talisman, a droga do zdobyczy jest naszpikowana pułapkami, niespodziankami i nieprzewidzianymi zwrotami akcji, które znacząco zmieniają przebieg całej rozgrywki.

 

Gra planszowa Galakta Talisman: Magia i Miecz zaskakuje ze względu na bardzo wysoki poziom dopracowania nawet najdrobniejszych szczegółów. Wszystkie ilustracje są kreatywne, dopracowane w najdrobniejszych detalach, dzięki czemu całość naprawdę może się podobać nie tylko dzieciom, ale także młodzieży i osobom dorosłym.

 

Ciekawa fabuła gry jest uzupełniona wieloma dodatkowymi elementami, które sprawiają, że każda z rozgrywanych partii jest niezwykle ciekawa i trzyma w napięciu niemal do samego końca. W opakowaniu znajdują się m.in. karty, żetony, kostki czy nawet sztuki złota. Najważniejszą częścią jest jednak duża plansza, bo to właśnie po niej poruszają się wszyscy z uczestników rozgrywki. Takie dopracowanie sprawia, że ta nietuzinkowa i fajna gra planszowa pozytywnie wyróżnia się na tle licznej konkurencji. Fabuła jest wielowątkowa, a to z kolei przekłada się na to, że przeciętny czas gry jest zróżnicowany, natomiast zazwyczaj wynosi nawet 1,5 godziny. Tutaj warto podkreślić, ze taki okres bywa zbyt długi dla młodych uczestników. Ze względu na wielowątkowość zazwyczaj produkcja dedykowana jest dopiero dzieciom w wieku od ok. 12 lat, choć bywa to kwestia umowna, bo wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji stopnia przyswojenia kluczowych umiejętności takich jak koncentracja uwagi, tworzenia sekwencji przyczynowo – skutkowych i zdolnościami rozumienia rozbudowanego zadania.

 

ZaletyWady
 • niezwykła, rozbudowana misja do wykonania, która zajmuje dużo czasu. Najczęściej okres mieszczący się w przedziale 90 – 120 minut
 • w rozgrywce może brać udział zróżnicowana ilość uczestników od 2 do nawet 6 graczy
 • niezwykle dopracowane wszystkie elementy znajdujące się w opakowaniu
 • zasady gry opisane przystępnym językiem
 • wysoka jakość wszystkich części
 • propozycja dla całej rodziny
 • wielowątkowość i rozbudowanie zadania, przed którym stają gracze sprawia, że prezentowana propozycja lepiej sprawdza się w przypadku starszych dzieci
 • duża ilość luźnych elementów sprawia, że część z nich może być łatwo zgubiona i przekładać się negatywnie na przebieg kolejnych rozgrywek

Cena: ok. 178 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

8. Gra planszowa Granna Cvlizacje

najlepsza gra planszowa

Szukasz prezentu idealnego dla wytrwanego gracza, który długie godziny spędza przed komputerem?

 

Zależy Ci na tym, żeby wybrać gry planszowe ranking 2023 / 2024 inspirowane kultowymi produkcjami przeznaczonymi na komputery PC i tablety?

 

Świetnym wyborem może okazać się ciekawa gra planszowa Granna Cvlizacje. Została ona stworzona na bazie produkcji Civilizacjon. Już od pierwszych chwil uwagę zwracają barwne, kreatywne i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach rysunki, na które nie sposób nie zwrócić uwagi choćby na chwilę. Znane, lubiane i cenione zabytki architektury zostały w niej przedstawione z mniejszym lub nieco większym przymrużeniem oka. Zastosowanie takiego rozwiązania bardziej zwraca uwagę i zachęca do pobudzania kreatywności podczas wspólnej zabawy.

 

 • Głównym bohaterem każdej partii jest władca, który chciałby zachwycić pozostałych uczestników swoimi osiągnięciami, odkryciami i wynalazkami.
 • Zadanie wszystkich z graczy skupia się na tym, by zdobyć jak największą ilość dóbr, które w dalszej perspektywie mogą być wymienione m.in. na narzędzia, wynalazki czy budynki. Ich nagromadzenie skutkuje zdobyciem cennych punktów zadowolenia.
 • Każda rozgrywka ma miejsce na przestrzeni 3 epok – w każdej uczestnicy spędzają po 3 rundy, a każda kolejna zabiera ich na wyższy etap rozwoju.
 • Bardzo ważnym elementem gry planszowej Granna Cvlizacje jest obecność pięknie zdobionych kart, które mają znaczący wpływ na przebieg gry.
 • Bardzo ciekawym etapem jest faza rozwoju – polega ona na tym, że uczestnicy kupują karty z wieloma ciekawymi pomysłami – jest ich 4 czyli przypada ona zazwyczaj po jednej dla każdego z graczy.
 • Zakup umożliwia wymagana ilość surowców.
 • Wykorzystane karty nie powracają do puli, tylko mogą zostać wykorzystane dopiero w następnej partii.

 

Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że gra trzyma w napięciu do samego końca a efekt powtarzania się fabuły podczas tej samej rozgrywki jest zminimalizowany. Zawartość pudełka tworzą drewniane elementy (hełm wodza, znaczki, korona), karta, znaczki żetony i plansza. Ta znana i lubiana gra towarzyska została wyprodukowana w naszym kraju, a jej całokształt został doceniony podczas międzynarodowych targów UK Games Expo.

 

 

Każda rozgrywka ma miejsce na przestrzeni 3 epok – w każdej uczestnicy spędzają po 3 rundy, a każda kolejna zabiera ich na wyższy etap rozwoju. Bardzo ważnym elementem gry planszowej Granna Cvlizacje jest obecność pięknie zdobionych kart, które mają znaczący wpływ na przebieg gry. Bardzo ciekawym etapem jest faza rozwoju – poleg

 

ZaletyWady
 • barwna, dopracowana i wielowątkowa fabuła, która zabiera graczy w niesamowitą podróż po epokach, ich największych osiągnięciach oraz wynalazkach, które zmieniły bieg historii
 • propozycja stworzona z myślą o rodzinnym wypoczynku: 2 do 5 osób
 • minimalna kategoria wiekowa od 10 roku życia
 • średni czas jednej rozgrywki wynosi około pół godziny
 • drewniane części sprawiają, że gra świetnie się prezentuje nawet po wielu tygodniach od chwili zakupu
 • zasady gry są dosyć proste i klarowne, dlatego uczestnicy zabawy dość szybko przechodzą do konkretnej rozgrywki
 • polska produkcja uhonorowana prestiżową nagrodą
 • idealna propozycja nie tylko na długie zimowe wieczory
 • nauka historii podczas świetnej zabawy
 • optymalny czas każdej rozgrywki
 • dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach
 • potrzebnych jest co najmniej 2 graczy
 • minimalny wiek graczy jest dość wysoki

Cena: ok. 68 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

9. Gra planszowa Tactic Alias: Kobiety vs Mężczyźni

ciekawe gry planszowe

Twoje oczekiwania spełnią tylko najlepsze gry planszowe? Ranking 2023 / 2024 może okazać się świetnym źródłem inspiracji. Propozycje zostały tak dobrane, że znajdą w nich coś dla siebie zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli.

 

Ciekawą propozycją dla tych ostatnich jest Tactic Alias: Kobiety vs Mężczyźni.

To wyjątkowa gra towarzyska, która pozwala podczas świetnej zabawy poznawać tajniki dotyczące kobiet i mężczyzn.

 

 • Zadaniem wszystkich graczy jest znajdywanie odpowiedników do wyrażeń charakterystycznych dla danej płci.
 • Jeżeli drużyna zgadująca ma problemy przeciwnicy mogą wprowadzać ich na właściwe tory za pomocą mniej lub bardziej trafnych skojarzeń.
 • Ta fajna gra planszowa to doskonała propozycja na wieczór we dwoje, ale nie tylko.
 • Z powodzeniem może być wykorzystywana również podczas pełnych zwrotów akcji pojedynków rodzinnych, w których osoby dzielą się na dwie drużyny.
 • Aby jeszcze bardziej wzmocnić atrakcyjność każdego pojedynku, gra narzuca ograniczenie czasowe.
 • Członkowie z każdej z ekip mają znaleźć męski lub typowo żeński odpowiednik wskazanej kolokacji zanim piasek w klepsydrze przesypie się co do ostatniego ziarenka.
 • Pojedynek wygrywa ta grupa, która lepiej radzi sobie z ze znajdywaniem odpowiedników z drobną pomocą sugestii, podpowiedzi, tylko czy wszystkie z nich będą pomocne? To się dopiero okaże.
 • Za zgadnięcie drużyna otrzymuje punkt i przesuwa się do przodu na specjalnej planszy.
 • Ten kto pierwszy dotrze do mety oczywiście wygrywa.

 

Największym atutem tej prezentowanego produktu jest rozwijanie umiejętności, które można nazwać jak „inaczej mówiąc”. Im dłużej trwa pojedynek, tym robi się ciekawiej, a śmiechu jest co nie miara. W rozgrywce może wziąć udział minimum czworo graczy, a maksymalnie w każdej grupie może być więcej niż 3 osoby. Z tego powodu ta prezentowana propozycja świetnie sprawdzi się podczas spędzania czasu w gronie bliskich i znajomych. Ze względu na to, że specyfika tej gry planszowej wymaga wiedzy i znajomości sloganu minimalny rekomendowany wiek uczestników nie powinien być mniejszy niż 15 lat. Czas pojedynku nie zajmuje zazwyczaj dłużej niż pół godziny.

 

ZaletyWady
 • kultowa gra towarzyska, która rozkręci każdą imprezę
 • rozgrywka daje możliwość wniknięcia do tajemniczego świata płci przeciwnej
 • możliwość gry w dwóch kilkuosobowych drużynach – propozycja przeznaczona nawet dla większej ilości graczy
 • propozycja stworzona z myślą o zainteresowaniach młodzieży i dorosłych
 • rozgrywka na czas jeszcze bardziej podkręca rywalizację i dodaje jej rumieńców
 • gra daje możliwość uzyskania dużej dawki dobrego humoru – masa dobrej zabawy jest gwarantowana
 • przystępna cena
 • ta gra planszowa nie sprawdzi się w przypadku młodszej grupy wiekowej ze względu na dość trudne pojęcia oraz dość skomplikowane zasady

Cena: ok. 22 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

10. Gra planszowa Rebel Terraformacja Marsa

gra planszowa ranking

Szukasz najlepszej propozycji „uszytej na miarę” młodego odkrywcy, który interesuje się życiem na innych planetach Układu Słonecznego? Twoją uwagę, według naszej opinii zwróci polecana gra planszowa Rebel Terraformacja Marsa. To niezwykła propozycja, która zabierze zarówno jednego gracza, jak i całą grupę znajomych w niesamowitą podróż na Marsa. Na nim życie wiodło kilka niewielkich kolonii, ale nie są szczęśliwi ze względu na to, że nie mają dostępu do życiodajnych zasobów naturalnych takich jak gleba czy słodka woda pitna. Ze względu na to, że na nową planetę coraz chętniej przybywają kolejne grupy Ziemian Mars wymaga gwałtownych transformacji, która ma polegać na dostosowaniu środowiska życia do oczekiwań i potrzeb ludzi.

 

 • Uczestnicy rozgrywki wcielają się w rolę szefów ogromnych międzynarodowych firm chcących skolonizować Marsa.
 • Projekty są tak stworzone, że pośrednio lub bezpośrednio przyczyniają się do tego, żeby przystosować się do życia w innych warunkach.
 • Branie udziału w projektach może mieć również czysto biznesowy charakter.
 • Aby wygrać rozgrywkę należy uzyskać wysoki współczynnik Terraformacji i zdobyć jak największą ilość punktów zwycięstwa – to właśnie ich duża ilość przyczynia się do wygrania.
 • Ważną rolę odgrywają wskaźniki globalne takie jak ilość tlenu, temperatura czy ilość oceanów).
 • Aby wygrać należy przede wszystkim przedsięwzięć odpowiednią taktykę.
 • Dzięki niej można realizować nawet najbardziej odważne cele i przyczyniać się do stopniowego przejmowania kontroli nad kolejną z planet Układu Słonecznego.

 

W tej grze stawia się na przemyślany plan działania, umiejętność przewidywania kolejnych kroków swoich przeciwników oraz podejmowania następnych działań mających na celu zrównoważony rozwój i optymalne wykorzystanie surowców naturalnych. Z biegiem czasu kolejne kroki zaczynają się krystalizować a wizja podbicia kolejnego terytorium staje się coraz bardziej prawdopodobna i możliwa do zrealizowania.

 

 

ZaletyWady
 • niezwykle ciekawa fabuła, która w szczególności przypadnie do gustu wszystkim młodszym i starszym zwolennikom odkrywania tajemnic Kosmosu
 • gra pomaga rozbudowywać strategie i realizację konkretnych działań młodzieży w wieku szkolnym – podczas zabawy można nabywać wiele przydatnych umiejętności, które znajdą szerokie zastosowanie w dorosłym życiu
 • minimalna liczba graczy to 1 (można swobodnie grać w grę w pojedynkę) a maksymalna to aż 5 dzięki czemu ta propozycja świetnie sprawdzi się w domowym zaciszu
 • czas gry może być zróżnicowany i wynosić nawet 120 minut – to naprawdę imponujący wynik. Dlatego ta dobra gra planszowa to propozycja idealna na długie zimowe lub deszczowe wieczory
 • ta propozycja zaskakuje bardzo wysoką jakością wykonania, dopracowania szczegółów oraz fabuły, z tego względu spełni wymagania nawet wymagających dzieci, młodzieży oraz dorosłych
 • to bardzo dobra alternatywa dla kolejnych godzin spędzanych przed ekranem telewizora lub komputera
 • ta gra planszowa nie sprawdzi się w przypadku młodszej grupy wiekowej ze względu na dość trudne pojęcia oraz dość skomplikowane zasady

Cena: ok. 111 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Poradnik zakupowy gry planszowej

Ranking gier planszowych według graczy – jakie jeszcze planszówki są teraz na topie?

Fajne planszówki dla młodych graczy, ciekawe i wciągające rozgrywki dla nastolatków, a może towarzyskie gry dla dorosłych? Szukając wśród wielu produktów dostępnych na rynku, znajdziesz coś ciekawego dla każdej z tych grup odbiorców. Sprawdź top planszówki, jakie przedstawia nasz najnowszy ranking. Jeśli kojarzysz Monopoly, to nie zawiedziesz się. Ta gra się nie starzeje. Począwszy od jej wersji sprzed lat pod nazwą Eurobusiness, poprzez grę przygotowaną dla najmłodszych adeptów biznesu, aż po najnowsze wydania. Wszystkie opierają się na zasadzie dobrej organizacji i zarządzania wydatkami. To pierwszy krok ku własnej działalności gospodarczej, więc być może i w Twoim otoczeniu znajdą się potencjalni kandydaci na rekiny biznesu?

Jeśli lubisz międzygalaktyczne podróże w wyobraźni, to być może skorzystać z okazji pobytu na Marsie? Oczywiście również w wersji świetnej i polecanej planszówki. Zagospodarowanie nowej planety wymaga nie lada odwagi, pomysłowości i świetnej strategii, bo przecież masz konkurentów. Nie zapominając o dorosłych graczach, warto podsunąć ciekawą rozrywkę na spotkania towarzyskie czy rodzinne. To nie popularny przed laty flirt, ale świetna okazja do ciętej riposty oraz poznania płci przeciwnej. Kobiety są podobno z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Mówiąc rożnymi językami probóują od wieków się porozumieć, czy wiesz dlaczego to nie zawsze wychodzi? Gra planszowa Alias świetnie pokaże w czym rzecz.

Wśród wielu planszówek dostrzegamy również pewnego rodzaju must have, czyli gry strategiczne oraz te, które od lat możemy znaleźć na półkach wielu domów. Zabawa w tworzenie słów jest jedną z takich pozycji. Scrabble, bo o nim mowa rozwija słownictwo, uczy myślenia i koncentracji, a przy tym jest rozrywką, która wciąga osoby w różnym wieku, więc jest idealna dla całej rodziny.

Dlaczego warto grać w planszówki?

Polecane przez nasz ranking gry to doskonała alternatywa dla rozrywki przed ekranem i oderwanie od świata elektroniki, co właściwie w wielu współczesnych rodzinach powinno wystarczyć jako argument do wybrania właśnie tego rodzaju gier. Zbliżają wszystkich graczy i sprawiają, że mają do osiągnięcia ten sam cel. Jeśli rozgrywka przebiega w zespołach, to uczy również współpracy w grupie. Ponadto wyzwala potrzebę samodzielnego myślenia, o którą coraz trudniej w świecie pelnym manipulacji poprzez medialne treści.

Tworzenie skojarzeń i pobudzenie wyobraźni to kolejne zalety gier planszowych, które sprawdzają się świetnie zarówno w gronie rodziny, jak i przyjaciół i rówieśników spędzających wspólnie czas wolny. Planszówki możesz też zabrać na wakacje, kiedy wszyscy są zrelaksowani i nie muszą zajmować się niczym ważnym, ale poświęcić w pełni wspólnym rozrywkom.

Fajne gry planszowe to zabawa dla całej rodziny

Rodzina to zarówno rodzice i dzieci, jak i często dziadkowie mieszkający blisko lub w wielopokoleniowych domach. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji, żeby wspólnie zagrać. Wystarczy tylko wybrać taką grę, które będzie odpowiednia dla wszystkich i nie podzieli według różnic pokoleniowych. Można również stworzyć mieszane zespoły, które będą świetnie współpracować i dzielić się swoimi możliwościami i wiedzą. Najpopularniejsze, fajne gry mają często bardzo szeroki zakres wiekowy, więc warto próbować.

Polecane gry planszowe rozwijają umysł

Począwszy od wspomnianej wcześniej gry Monopoly uczącej myślenia ekonomicznego, przez slowotwórstwo w Scrabble, aż po rozwijanie wyobraźni jako międzygalaktyczny podróżnik lub władca osady średniowiecznej. To wszystko możesz znaleźć w planszówkach. W naszym rankingu znajdziesz najlepsze gry o różnej tematyce, a dostępne na rynku produkty to niezliczona tematyka i jednocześnie rozwijająca różne obszary poznawcze. Pomocna staje się zarówno dobra strategia, jak i logiczne myślenie.

Detektywistyczne zagadki kryminalne czy refleks przy reagowaniu na nagłą zmianę akcji przyda się w wielu nowoczesnych planszówkach poruszających się również w tematyce science fiction. Ta ulubiona strefa współczesnej młodzieży skutecznie może zachęcić do zapoznania się z innym, niż filmowy i znany z komputerowych gier światem fantastyki. Co ważne wiele z dostępnych planszówek jest przygotowane na temat wydarzeń historycznych lub wiedzy, która przyda się również w innych dziedzinach życia. Podczas wspólnej gry, można ją przyswoić łatwo i skutecznie.

Planszówki działają odstresowująco

Bez ekranu męczącego oczy, bez fal emitowanych przez sieć internetową. Spokojnie, na stole, na dywanie, przed kominkiem czy w zacisznym pokoju dziecięcym. Wszędzie w domu możesz rozłożyć planszówki, aby w pełnym spokoju i relaksie przeżyć chwile wspólnej zabawy z dziećmi lub przyjaciółmi. Bez pośpiechu i obaw o brak zasilania, a co ważne również w podróży, na wakacjach i pod namiotem. Gry planszowe, karciane i w rozmaitych wersjach do wyboru. Sprawdź, które z nich przypadną Ci do gustu i zaciekawią zarówno Ciebie, jak i Twoich bliskich. Odtąd nikt już nie powie, że się nudzi, a rodzice nie będą musieli siłą odrywać swoich dzieci od małych i większych ekranów.

Jak wybrać dobrą logiczną grę planszową?

Gry logiczne planszowe to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno dla dzieci jak o dorosłych. Umożliwiają rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz planowania i przewidywania ruchów pozostałych graczy. W sklepach można znaleźć szeroki wybór gier planszowych, które przeznaczone są dla dzieci lub dorosłych. Można znaleźć dobre planszówki, które są dopasowane do różnych zakresów wiekowych graczy. Najlepsze gry planszowe posiadają starannie wykonanie elementy, które gwarantują świetną zabawę. Można znaleźć gry, które mają proste zasady, przez co zapewniają rozrywkę na długie godziny dla całej rodziny. Logiczne gry planszowe to dobre rozwiązania, aby uczyć dziecka skupienia uwagi na wykonywaniu jednej czynności. Taki trening na pewno okaże się bardzo przydatny w przyszłości. Wybierając najlepsze gry planszowe, należy wziąć pod uwagę wiek graczy oraz indywidualne preferencje.

Najlepsze gry logiczne planszowe – rekomendowani producenci

Jeśli nie wiesz jakie gry planszowe wybrać sprawdź nasze zestawienie. Nasz ranking zawiera polecane i najchętniej wybierane przez użytkowników gry logiczne planszowe. Przez graczy szczególnie cenione są logiczne gry o jasnych zasadach, które wymagają jednak przemyślanej strategii. Chętniej wybierane są przez użytkowników gry planszowe, które cechują się starannym wykonaniem. Wśród naszych propozycji znalazły się między innymi takie gry jak np.: Scrabble, Monopoly czy Milionerzy. Najlepsze gry planszowe nigdy się nie starzeją. Nasze zestawienie jest dość szerokie nastawione na długą rozrywkę, dostarczą ciekawe ćwiczenia mentalne dla dorosłych oraz pomogą rozwinąć myślenie logiczne u najmłodszych. W zestawieniu zawarte zostały tanie produkty oraz nieco droższe, aby każdy mógł z łatwością wybrać grę dopasowaną do swoich możliwości. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie okaże się dla Ciebie pomocny podczas zakupu interesującej planszówki.

Czy można kupić fajną grę planszową do 30 zł?

Ceny gier mają różnorodną, dużą skalę. Mimo to bez problemu znajdziesz tanie, ciekawe propozycje. W związku z tym bez problemu wybierzesz fajną grę planszową do 30 zł. W tej cenie, pozycje, jakie możesz znaleźć, to zarówno gry typowo imprezowe, strategiczne, przygodowe, jak i zręcznościowe. Niewielka inwestycja umili wszystkim czas w domowym zaciszu, bez względu na wiek potencjalnych graczy.

Najlepsze gry planszowe do 30 zł – rekomendowani producenci

Najlepsze gry planszowe dbają o nasz poziom endorfin. Zazwyczaj spotkanie w gronie bliskich osób przy takiej rozrywce wiąże się  z dużą ilością śmiechu, który wpływa bardzo pozytywnie na nasz nastrój. Dodatkowo gry planszowe redukują poziom stresu, pozwalają zapomnieć o troskach. Nasz ranking przedstawia planszówki, które niewątpliwie mają te zalety. Możesz mieć do nich dostęp, mając w kieszeni 30 zł. Taka mała kwota daje całkiem spory wybór gier rekomendowanych producentów, takich jak Rebel, Kangur czy Foxgames. Przedstawiona klasyfikacja pomoże Ci dobrać najlepszą grę planszową. Przy wyborze weź pod uwagę ilość osób, które najczęściej będą współgraczami, a także ich wiek. Przy pomocy naszego rankingu na pewno Twój wybór będzie strzałem w dziesiątkę!

Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz
Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz Kategoria: Gry mikolaj.pr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *