Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking lutownic » Ranking lutownic gazowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking lutownic » Ranking lutownic gazowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021

Ranking lutownic gazowych – jaką lutownicę gazową wybrać?

Najlepsze lutownice gazowe to ranking urządzeń lutujących, które spełniają najwyższe standardy pod względem jakości. Na ich zakup z pewnością zdecydowaliby się amatorzy oraz profesjonaliści. Lutownice gazowe, które przedstawimy w naszym rankingu to jeden z najlepszych modeli na rynku. Sprawdźcie – jakie lutownice gazowe kupić?

Ranking lutownic gazowych – top 5b lutownic gazowych

Miejsce Nazwa Cena od Najlepsza oferta
1 TOPEX Lutownica gazowa (44E118) 122 zł Sprawdź teraz
2 Fixpoint Profesjonalna Lutownica Gazowa 76780 146 zł Sprawdź teraz
3 Draper Tools Lutownica Gazowa 415041 124 zł Sprawdź teraz
4 Biall Lutownica Gazowa Stojąca Zestaw Ares (Ares670Ktkb) 179 zł Sprawdź teraz
5 Vorel Gazowa Lampa Lutownicza 360 73404 79 zł Sprawdź teraz

Recenzje lutownic gazowych

1. TOPEX Lutownica gazowa (44E118)

TOPEX Lutownica gazowa (44E118)

Cena: od. 122 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Ta polecana lutownica gazowa odznacza się wyjątkową poręcznością oraz szybkością podczas pracy. Zapłon uruchamia się wręcz błyskawicznie. Urządzenie to zużywa średnio 140 g gazu na godzinę. Jest to stosunkowo niedużo. Temperatura pracy tej lutownicy to 1850°C. Jej masa opiewa na 1,1 kg, co wpływa oczywiście na komfort użytkowania. Im lżejsze narzędzie, tym łatwiej nim operować. Wówczas ręka nie męczy się podczas użytkowania. Marka TOPEX specjalizuje się w produkcji oraz sprzedaży solidnych narzędzi do użytku w domu oraz w warsztacie. Tania lutownica gazowa może być równie dobra, jak ta droższa. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry użytkowe narzędzia

2. Fixpoint Profesjonalna Lutownica Gazowa 76780

Fixpoint Profesjonalna Lutownica Gazowa 76780

Cena: od. 146 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Według opinii lutownica gazowa marki Fixpoint ma jedne z najlepszych parametrów użytkowych. Ma zapłon piezoelektryczny, a do tego ołówkową końcówkę, które umożliwiają długotrwałe lutowanie. Ponadto maksymalna temperatura, w jakiej pracuje to urządzenie to 1100°C. Czas pracy lutownicy gazowej idealnie podkreśla jej jakość. Może ona pracować aż 60 minut bez przerwy. Całkowity ciężar lutownicy Fixpoint to 73 g. Jest niezwykle poręczna i wygodna podczas pracy. Ergonomiczna rączka sprawia, że urządzenie doskonale trzyma się ręki.

3. Draper Tools Lutownica Gazowa 415041

Draper Tools Lutownica Gazowa 415041

Cena: od. 124 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Lutownica gazowa marki Draper Tools to bardzo przydatne urządzenie. Dzięki unikalnej konstrukcji długopisu, urządzenie jest bardzo lekkie i wygodne w pracy. Ponadto jest to narzędzie bezprzewodowe, co ułatwia działanie w terenie oraz przy skomplikowanych konstrukcjach. Model ten wyposażony został w błyskawiczny zapłon, który zdecydowanie przyspiesza pracę. Dzięki elektronicznemu zapłonowi zmieniać można kontrolę płomienia oraz zbiornik wielokrotnego napełnienia. Na ustawieniu średnim pracować można bez przerwy. Lutownica gazowa może pracować w trybie ciągłym przez 20 minut, przy założeniu, że użyjemy paliwa standardowego o obniżonej zawartości butanu. Konstrukcja tego modelu lutownicy, ma wygodnie zamontowany zbiornik na paliwo, który łatwo się uzupełnia. Dodatkowo całe urządzenie bardzo szybko się nagrzewa, co wpływa na gotowość do pracy.

4. Biall Lutownica Gazowa Stojąca Zestaw Ares (Ares670Ktkb)

Biall Lutownica Gazowa Stojąca Zestaw Ares (Ares670Ktkb)

Cena: od. 179 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Ten model lutownicy wyróżnia się tym, że można ją z łatwością postawić. W zestawie znajdują się dodatkowe groty, cyna oraz twarde etui. Producent Ares zadbał o to, aby lutownica gazowa idealnie nadawała się do pracy zarówno w domu, jak i w warsztacie. Urządzenie sprawdzi się przy precyzyjnych oraz standardowych pracach lutowniczych. Znajdzie zastosowanie przy zadaniach, które nie pozwalają na użycie stałego zasilania. Jest bezprzewodowa, dlatego tak często używa się jej do wykonywania prac w terenie. Ta lutownica gazowa dobrze sprawdzi się również przy:

 • obróbce tworzywa sztucznego np. przy usuwaniu izolacji z kabli
 • obkurczaniu koszulek termokurczliwych
 • Waga tego urządzenia to 290 g, a czas pracy to 50 min przy ciągłym używaniu

5. Vorel Gazowa Lampa Lutownicza 360 73404

Vorel Gazowa Lampa Lutownicza 360 73404

Cena: od. 79 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Model ten zasilany jest gazem propanowo-butanowym w nabojach. Przy używaniu lutownicy przez godzinę zużycie gazu wynosi 123 g. Wbudowane pokrętło pozwala na płynną regulację mocy płomienia. Palnik tej lutownicy gazowej ma zapłon PIEZO, dzięki któremu obsługa urządzenia jest niezwykle wygodna. Wykonywanie większych i mniejszych prac, tą lutownicą jest bardzo proste. Urządzenie ma metalową obudowę, która jest odporna na uszkodzenia oraz ma zwiększoną moc palnika. Dużą zaletą tej lutownicy jest możliwość pracy pod kątem 360°. Co pozwala na użytkowanie jej w zasadzie w każdej pozycji. Doskonale sprawdzi się do:

 • cynowania
 • lutowania miękkiego
 • nagrzewania
 • wyżarzania
 • opalania farb
 • rozpalania pieców i grilli
 • odmrażania
 • usuwania chwastów
 • a nawet w gastronomii

Poradnik zakupowy lutownicy gazowej

Lutownica w skrócie służy do łączenia za pomocą spoiwa, różnych elementów metalowych. Ważne, żeby spoiwo miało temperaturę topnienia niższą niż łączonych elementów. Lutownice gazowe to typ, który jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Warto jednak wiedzieć, że nie sprawdzi się do wszystkich rodzajów pracy. W zasadzie każda lutownica przeznaczona jest do innego rodzaju zadań. Niektóre są bardziej precyzyjne, inne za to lepiej sprawdzą się przy lutowaniu elementów o większych gabarytach.

Co warto wiedzieć o lutownicy gazowej?

Moc lutownicy gazowej jest zdecydowanie słabsza niż w przypadku pozostałych modeli lutownic. Dlatego często jest pomijana, zarówno przez profesjonalistów oraz amatorów. Jednak jest to błąd, ponieważ lutownica gazowa ma szereg cech, które sprawiają, że jej wybór okazać się może najlepszym rozwiązaniem. Jakie zalety ma lutownica gazowa?

Lutownica gazowa – zalety urządzenia:

 • Lutownica gazowa to urządzenie mobilne, które umożliwia pracę w terenie. Nie wymagane jest używanie zasilania w postaci prądu elektrycznego, co sprawia że używać go można w zasadzie w każdym miejscu.
 • Urządzenie jest także wygodne w użytkowaniu. Podczas pracy lutownicy gazowej nie trzeba stosować żadnych elementów zewnętrznych. Dlatego praca z tym urządzeniem jest wyjątkowo łatwa i przyjemna. Inne rodzaje lutownic wymagają podłączenie ich do prądu, co wiąże się z obecnością kabla. Narzędzia z kablem są cięższe w obsłudze. Kabel plącze się i ogranicza ruchy.
 • Urządzenie umożliwia pracę bez używania grotu, a jego funkcję spełniają gorące gazy spalinowe. Grot to część lutownicy, która ma bezpośredni kontakt ze spoiwem. Ta funkcja z pewnością ułatwia pracę w zakresie lutowania.

Jakie wady ma lutownica gazowa?

Jak każde urządzenie, lutownica gazowa ma również swoje wady. Należy do nich głównie słaba moc, która stanowi spore ograniczenie. Zwłaszcza podczas pracy z większymi i grubymi elementami, które mogą wymagać użycia większej mocy, aby połączyć je ze sobą. Naboje do lutownicy należy dokupować, wymieniać lub samodzielnie napełniać gazem. Wszystko oczywiście zależy od modelu urządzenia. Wymiana naboju wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz z częstym problemem z uszkodzeniami zaworu, podczas napełniania gazem. Wymiana zaworka w większości modeli lutownic gazowych jest niemożliwa, zatem po uszkodzeniu go należy zakupić nową lutownicę. Najwięcej problemów przysporzyć może nabijanie zbiorniczka lutownicy, gazem. Dlatego zdecydowanie rozsądniej jest wybieranie modeli, który działają na naboje. Ich wymiana będzie zdecydowanie prostsza i szybsza. Jednak jeśli zdecydujesz się na zakup lutownicy ze zbiorniczkiem na gaz, przy wymianie paliwa warto stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi, dołączonej do urządzenia. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia tego sprzętu. Uwaga! Przed rozpoczęciem procesu napełniania zbiorniczka lutownicy gazowej, należy sprawdzić czy regulator płomienia nastawiony jest na tryb OFF. Tylko w przypadku, gdy płomień jest wyłączony, można przystąpić do napełniania urządzenia gazem. Aby uniknąć uszkodzenia zaworka podczas nabijania, warto ustawić pojemnik z gazem oraz samą lutownicę w stabilnej pozycji. Ważne jest stosowanie się do wszystkich środków ostrożności, które pozwolą uniknąć uszkodzenia lutownicy, a także ograniczą do minimum ryzyko poparzenia.

Najważniejsze cechy lutownicy gazowej?

Która lutownica gazowa będzie najlepszym wyborem? Wszystko zależy od tego do czego dokładnie będzie używana. Urządzenie te znajdują zastosowanie w pracach z mniejszymi elementami. Wynika to z mocy urządzenia, która jest stosunkowo mała. Czym się kierować przy wyborze najlepszej lutownicy gazowej?

 • Czas nagrzewania – ten parametr jest ważny dla osób, którym zależy na szybkiej gotowości urządzenia do działania. Na szczęście lutownice gazowe nagrzewają się bardzo szybko. Czas ten mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.
 • Moc lutownicy gazowej – przyjmuje się, że aby łączyć większe elementy wykonane z metalu, wymagana jest wyższa moc urządzenia.
 • Temperatura w jakiej pracuje – w tym przypadku wszystko zależy od spoiwa. Na rynku znajdują się lutownice zarówno bez regulacji temperatury oraz z regulacją. Durga opcja jest zdecydowanie lepsza, ponieważ można dowolnie dostosować temperaturę do pracy.
 • Sposób w jaki uzupełniamy gaz – do wyboru mamy zbiorniczek lub wymienne naboje. Oba należy samodzielnie uzupełniać gazem. Jednak lepszą opcją będzie model na naboje. Jest on zdecydowanie mniej awaryjny.

Lutownice gazowe to świetne urządzenie do łączenia raczej mniejszych elementów. Sprawdzi się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z lutowaniem. Jest lekkie, poręczne i w pełni mobilne. Co oczywiście wpływa na komfort pracy.

Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska
Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska Kategoria: Wyposażenie kuchni ola.gr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.