Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking lutownic
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking lutownic
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021
Ranking lutownic – najlepsze lutownice w 2023 / 2024 roku

Chcesz zyskać trwałość i stabilność połączenia nietypowych elementów metalowych? A może oczekujesz uniwersalności przeznaczenia takiego narzędzia? W odpowiedzi właśnie na te sytuacje powstał ranking lutownic. Umożliwi on porównanie stosunku jakości do ceny, ułatwi wybór odpowiedniego modelu, a także pomoże sprawdzić dodatkowe funkcjonalności. Dobra lutownica musi zapewniać swobodne oraz precyzyjne operowanie, by spoiwo łączeniowe przetrwało przez naprawdę długi czas. Wpłynie to na efekt prac naprawczych.

Ranking lutownic – TOP 10 najlepszych lutownic

Miejsce Nazwa lutownicy Cena Najtańsza oferta
1 Yato YT-8245 68 zł Sprawdź teraz
2 ZDZ LT 125 99 zł Sprawdź teraz
3 Yato YT-8271 23 zł Sprawdź teraz
4 Kemot mała pl. 40W CE LUT0024-2 15 zł Sprawdź teraz
5 Lund 79355 40 zł Sprawdź teraz
6 Yato YT-36704 56 zł Sprawdź teraz
7 Yato Yt82451 82 zł Sprawdź teraz
8 VOREL Y79351 50 zł Sprawdź teraz
9 Topex 44E002 69 zł Sprawdź teraz
10 Dedra DED7532 26 zł Sprawdź teraz

Najlepsze lutownice – recenzje

1. Yato YT-8245

 Yato YT-8245

Cena: ok. 68 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Analizując, jaka lutownica jest godna zakupu, warto przetestować model Yato YT-8245. Ta propozycja wyróżnia się konkretnymi walorami użytkowymi. Są to na przykład: moc 180 W, maksymalna temperatura 400°C, zasilanie sieciowe, czas nagrzewania wynoszący około 12 sekund czy stosunkowo niewielka waga. Korpus lutownicy postaje z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Jest zatem odporny na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Yato YT-8245 ma też punktowe podświetlenie, zwiększające widoczność w warunkach zaciemnienia. Takie prace precyzyjne wymagają niekiedy dodatkowego wsparcia. Narzędzie służy do połączenia elementów metalowych poprzez niskotopliwe spoiwo. Może to być odmiana lutowana na miękko lub cynowo-ołowiowa. Element ochronny stanowi z kolei poręczna walizka, ułatwiająca transport oraz przenoszenie sprzętu. Ewentualny dobór części zamiennych jest prostszy, dzięki szerokiej dostępności wielu podzespołów. Po latach nie zawsze trzeba więc wymieniać lutownicę, bo czasem wystarczy ją naprawić.

2. ZDZ LT 125

 ZDZ LT 125

Cena: ok. 99 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Najlepsza lutownica to dla wielu użytkowników właśnie ZDZ LT 125. Taka ocena wynika przede wszystkim z możliwości, które zapewniają między innymi: stabilne osadzenie w dłoni, niezwykłą precyzję i dokładność łączenia, moc 125 W, maksymalną temperaturę 400°C czy zasilanie sieciowe. To narzędzie jest właściwą opcją zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów. Jego wykorzystanie jest lepsze dzięki wbudowanemu doświetleniu. W ten sposób można łatwiej dostrzec detale, na bazie których łączy się metalowe części. ZDZ LT 125 to polski produkt, cieszący się uznaniem wielu majsterkowiczów. Wskazują oni także: niewielką wagę, przeznaczenie do większych i mniejszych elementów oraz odporność na przypadkowe uszkodzenia. Lutownica jest pozbawiona nadmiernej funkcjonalności, która skomplikowałaby tylko jej zastosowanie. Narzędzie odznacza się również niską awaryjnością, więc ryzyko usterki jest minimalne. Klienta chroni jednak dwuletnia gwarancja serwisowa producenta. Produkt jest godny rekomendacji.

3. Yato YT-8271

 Yato YT-8271

Cena: ok. 23 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Rozważając, jaka lutownica będzie najlepsza, warto też sprawdzić Yato YT-8271. Indywidualna ocena zależy między innymi od weryfikacji parametrów, takich jak: maksymalna temperatura 200°C, moc 30 W, czas nagrzewania wynoszący trzy minuty czy wymiar grotu 3,8X70 mm. Jest to raczej nieskomplikowane narzędzie, które ma zapewniać szybką i efektywną interwencję w daną strukturę metalową. Równocześnie spoiwo łączące oba elementy jest trwałe oraz odporne na naciski czy odkształcenia. Yato YT-8271 nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Lutownica nadaje się głównie do zespalania poprzez odmiany cynowo-ołowiowe. Inwestycja w ten sprzęt nie będzie dużym wydatkiem, przez co taki zakup staje się zasadny. Ze względu na kompaktowe rozmiary i niską wagę, narzędzie można przechowywać nawet w małym schowku. Także w transporcie nie będzie zajmować wiele miejsca, z łatwością dając się zmieścić w roboczej walizce. Klient jest chroniony dwuletnią gwarancją serwisową producenta. Nie musi więc obawiać się usterki.

4. Kemot mała pl. 40W CE LUT0024-2

 Kemot mała pl. 40W CE LUT0024-2

Cena: ok. 15 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Tanie lutownice również mogą spełniać swoje przeznaczenie, co udowadnia model Kemot mała pl. 40W CE LUT0024-2. Oprócz podstawowego zastosowania warto zwrócić uwagę na: kompaktowe rozmiary, niską wagę, możliwość łatwego przechowania, proste użycie, typ kolbowy, moc 40 W czy trwałą izolację przewodu zasilającego. Wystarczy podłączenie do kontaktu, by po kilkunastu sekundach uzyskać optymalne nagrzanie i przystąpić do pracy. Jest to model polecany przede wszystkim początkującym majsterkowiczom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z lutowaniem. Kemot mała pl. 40W CE LUT0024-2 reprezentuje naprawdę racjonalny stosunek jakości do ceny. Przyda się również w warsztacie: elektronicznym, mechanicznym czy modelarskim. Nabywca zyskuje rzecz jasna dwuletnią gwarancję serwisową producenta. W razie niewielkiej usterki zyska fachową obsługę, a wraz z nią szybką naprawę lutownicy. Wszelkie awarie zdarzają się jednak niezwykle rzadko, a narzędzie powinno posłużyć właścicielowi przez dłuższy czas.

5. Lund 79355

 Lund 79355

Cena: ok. 40 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Rozpatrując, jakie lutownice są godne polecenia, warto też wybrać model Lund 79355. Zasadność takiej decyzji będzie wynikać z atutów narzędzia, którymi są: moc 100 W, czas nagrzewania grotu wynoszący około 12 sekund, wymienność większości podzespołów oraz ich ogólna dostępność. Lutownica ma korpus z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Widoczność jest lepsza dzięki punktowemu doświetleniu, które przydaje się nie tylko w warunkach ogólnego zaciemnienia. Czasem metalowe elementy są na tyle małe, że ciężko dostrzec istotne detale. Lund 79355 gwarantuje trwałe i wytrzymałe spoiwo, które będzie odporne na uszkodzenia czy przypadkowe odkształcenia. Jest nim popularna odmiana cynowo-ołowiowa, mająca raczej powszechne zastosowanie. Klient jest chroniony dwuletnią gwarancją serwisową, która stanowi formę dodatkowego zabezpieczenia. Narzędzie cechuje się jednak niską awaryjnością, zatem ryzyko usterki będzie minimalne. Taka lutownica przyda się też w każdym domu, więc ogólnie jest warta zakupu.

6. Yato YT-36704

 Yato YT-36704

Cena: ok. 56 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Przedstawiony ranking lutownic prezentuje model Yato YT-36704. Do najważniejszych zalet tej opcji produktowej można zaliczyć na przykład: zasilanie gazowe, niską wagę, kompaktowe wymiary, maksymalną temperaturę  500°C oraz wielofunkcyjność. Narzędzie może bowiem równie dobrze posłużyć jako opalarka lub palnik. Wystarczy nabicie lutownicy butanem i przygotowanie do konkretnego działania. Yato YT-36704 ma zbiornik o pojemności 12 ml, ale jest on wystarczający do wielu prac precyzyjnych. Ponadto trzeba zaznaczyć, że kontrolę poziomu zapewnia specjalne okienko inspekcyjne. Ten typ lutownicy jest przeznaczony do: łączenia cynowego, obkurczania materiałów termokurczliwych, opalania i pirografii. Ostatnia czynność oznacza artystyczne wypalanie w drewnie. Wykorzystanie wychodzi więc daleko poza typowe spoiwo łączące dwa, metalowe elementy. Do tego moduł palnika przyda się podczas: zgrzewania, odkręcania zapieczonych śrub, formowania na ciepło i rozmrażania. Klienta chroni dwuletnia gwarancja.

7. Yato Yt82451

 Yato Yt82451

Cena: ok. 82 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Yato Yt82451 to naprawdę dobra lutownica, która ma zwolenników, wśród zapalonych majsterkowiczów. Do głównych zalet tej propozycji wliczają się: zasilanie sieciowe, moc 200 W, maksymalna temperatura  500°C oraz trwałość wytworzonego spoiwa. Lutownica pracuje w trzech oddzielnych trybach. Są to moduły: 70-200°C, 201-350°C i 351-500°C. Yato Yt82451 w kompletnym zestawie ma: trzy wymienne groty, cynę oraz kalafonię. Narzędzie ma ergonomiczny kształt, a także wbudowane doświetlenie, ułatwiające operowanie w trudniejszych warunkach. Do tego powstaje wyłącznie z trwałych i odpornych materiałów. Są one wytrzymałe na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, więc lutownica nie powinna ulec zniszczeniu. Sprzęt służy do miękkiego łączenia za pomocą odmiany cynowo-ołowiowej. Równocześnie działa w modelu dwunastosekundowego lutowania i czterdziestu ośmiu sekund przerwy. Całość uzupełnia robocza walizka, będąca osłoną w transporcie oraz podczas przenoszenia. Nabywca jest chroniony dwuletnią gwarancją.

8. VOREL Y79351

 VOREL Y79351

Cena: ok. 50 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Wszystkie, dobre lutownice będą miały walory zbliżone do modelu Vorel Y79351. Mowa tu między innymi o: mocy 100 W, niewielkiej wadze, zasilaniu elektrycznym i zestawie dodatkowych akcesoriów. Wśród tych ostatnich są na przykład: zapasowe, wymienne groty, cyna lutownicza oraz kalafonia. Należy zaznaczyć, że narzędzie nadaje się wyłącznie do łączenia elementów metalowych poprzez spoiwo cynowo-ołowiowe. Potencjalny nabywca nie może więc liczyć na dużą uniwersalność użycia. W zamian zyskuje jednak intuicyjną obsługę oraz proste operowanie lutownicą. Jest to przydatne szczególnie przy zespalaniu trudnodostępnych fragmentów danych części. Vorel Y79351 wyróżnia się niską awaryjnością, wynikającą głównie z prostej i raczej nieskomplikowanej budowy. Właściciel nie musi więc obawiać się częstych usterek, zwłaszcza że chroni go też dwuletnia gwarancja. Lutownica sprawdzi się do zastosowań domowych oraz warsztatowych, przy pracach elektronicznych albo modelarskich. Jest to produkt godny polecenia.

9. Topex 44E002

 Topex 44E002

Cena: ok. 69 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Prezentowany ranking lutownic uwzględnia też model Topex 44E002. Jego uniwersalność oraz praktyczność zastosowania odnoszą się do: mocy 100 W, niewielkiej wagi, zasilania sieciowego czy wbudowanej żarówki podświetlającej. Ta ostatnia zdecydowanie podnosi komfort pracy, zwłaszcza w warunkach przyciemnienia. Jednak pewne fragmenty mogą też być trudnodostępne, więc należy zwiększyć widoczność całości części. Topex 44E002 ma europejski certyfikat bezpieczeństwa CE, potwierdzający standardy ochrony operatora. Spoiwo cynowo-ołowiowe może zespolić mniejsze elementy, ale też większe przekroje. Do drugiej z tych grup zaliczają się elektryczne instalacje domowe niskiego napięcia czy samochodowe. Lutownica jest odporna na różnorakie uszkodzenia mechaniczne. Nie powinna więc ulec zniszczeniu przy wytrąceniu albo upadku z niewielkiej wysokości. Klient i tak jest zabezpieczony dwuletnią gwarancją serwisową producenta. Nie musi zatem obawiać się niespodziewanej usterki. Lutownica będzie dobrym zakupem.

10. Dedra DED7532

 Dedra DED7532

Cena: ok. 26 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Dedra DED7532 to tania lutownica, która jednak cechuje się konkretnymi walorami użytkowymi. Decydując się na taki zakup, potencjalny nabywca zyskuje: moc 100 W, zasilanie sieciowe, niską wagę, kompaktowe wymiary, wytrzymałe spoiwo oraz łatwość przechowywania i przenoszenia. Do tego należy też dodać możliwość pracy w trybie ciągłym, bez konieczności systematycznych przerw lub pauz. Dedra DED7532 ma dość masywny, kolbowy grot, który akumuluje znaczną ilość energii cieplnej. W rezultacie operator może łączyć nie tylko niewielkie części metodą cynowo-ołowiową, ale też duże, metalowe fragmenty. Ta lutownica oporowa dobrze leży w dłoni, więc nie powinna wypaść lub przypadkowo się przesunąć. Oczywiście wiele zależy od doświadczenia i umiejętności posiadacza. Atrakcyjny koszt zakupu wiąże się z niewielkim wydatkiem. Klient może jednak liczyć na roczną gwarancję serwisową. W razie niewielkiej usterki zyska też fachową i w pełni profesjonalną obsługę. Przy niskim budżecie warto kupić tę lutownicę.

Poradnik zakupowy lutownicy

Jak kupić dobrą lutownicę? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Dobre i tanie modele w tej kategorii sprzętów również mogą doskonale spełniać swoje przeznaczenie. Jednak to najlepsze lutownice gwarantują perfekcyjne dopasowanie do potrzeb oraz oczekiwań nabywcy. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę określone parametry techniczne, takie jak:

 • docelowe wykorzystanie,
 • rodzaj narzędzia,
 • odmianę grotu,
 • moc urządzenia,
 • czas nagrzewania,
 • temperaturę pracy,
 • łatwość przechowywania,
 • dostępność akcesoriów dodatkowych.

W ostatnim z wymienionych obszarów liczy się niezbędny osprzęt, ułatwiający lutowanie. Tworzą go między innymi:

 • cyny,
 • odsysacze do spoiw,
 • gąbki,
 • uchwyty,
 • lupy,
 • topniki,
 • stojaki do kolby.

Wszystko to warto zweryfikować, decydując się na wybór konkretnego modelu lutownicy. Narzędzie spełni wtedy swoje przeznaczenie.

Najlepsze lutownice – rekomendowane modele

Zasadniczo, dobre lutownice wyróżniają się przede wszystkim określonymi atutami użytkowymi. Jednak żywotność narzędzia i jego bezawaryjność wynika także z ogólnej renomy marki. Gdy dotychczasowe modele były pozbawione ukrytych wad oraz działały niezawodnie, z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie tak dalej. Rekomendowane typy lutownic to na przykład:

 • grzałkowe,
 • gazowe,
 • transformatorowe,
 • bateryjne,
 • na gorące powietrze.

Równocześnie warto zwrócić uwagę na cenionych producentów, którymi są:

 • Yato,
 • Vorel,
 • ZDZ,
 • Weller,
 • Topex,
 • Lutola.

Ostateczny zakup musi minimalizować ryzyko pomyłki, przy wyborze narzędzia. Biorąc pod uwagę pewne, uniwersalne wskazówki da się uniknąć tego błędu. W razie dodatkowych wątpliwości warto skorzystać z porady specjalisty.

Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska
Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska Kategoria: Budowa i remont ola.gr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *