Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking lutownic » Ranking lutownic transformatorowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking lutownic » Ranking lutownic transformatorowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021

Ranking lutownic transformatorowych – jaką lutownicę transformatorową kupić?

Która lutownica transformatorowa ma najlepsze parametry? Wiele zależy od marki oraz od tworzywa, z którego została wykonana. Ważne jest także konkretne przeznaczenie urządzenia. Dobrze jeśli ma również prawidłowo wykonaną obudowę, która wpływa na komfort pracy z tym urządzeniem. Sprawdźcie – jakie lutownice transformatorowe kupić?

Ranking lutownic transformatorowych – top 7 lutownic transformatorowych

MiejsceNazwaCena odNajlepsza oferta
1Profix Lutownica Transformatorowa Pistoletowa 100W 230V L6B 60105127 złSprawdź teraz
2Kraft&Amp;Dele Lutownica Pistoletowa Transformatorowa 200W Walizka KD150495 złSprawdź teraz
3Top Tools Lutownica Transformatorowa 100W39 złSprawdź teraz
4Ltc Lutownica Transformatorowa Ltc75W/55W LUT0022124 złSprawdź teraz
5Drel Lutownica Transformatorowa 100W CONGLT110048 złSprawdź teraz
6Sthor Lutownica Transformatorowa 100W 7936439 złSprawdź teraz
7Ergom Lutownica transformatorowa 230v 100w lt-100p E05ML-02030100301163 złSprawdź teraz

Recenzje lutownic transformatorowych

1. Profix Lutownica Transformatorowa Pistoletowa 100W 230V L6B 60105

Profix Lutownica Transformatorowa Pistoletowa 100W 230V L6B 60105

Cena: od. 127 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Jakie cechy powinna mieć dobra lutownica transformatorowa? Przede wszystkim powinna być łatwa w obsłudze, komfortowa w użytkowaniu oraz wyposażona w odpowiedni mechanizm. Ten model lutownicy marki Profix ma fabrycznie wbudowaną żarówkę, która pozwala na doświetlenie miejsca pracy. Lutownica transformatorowa tej marki przedstawia typ B tego urządzenia. Co to oznacza? Jest to sprzęt do łączenie elementów o dużych przekrojach i przewodów. Sprawdza się zazwyczaj w pracach elektromonterskich. Świetna będzie zarówno dla amatorów, jak i nowicjuszy. Napięcie przedstawia się na poziomie – 230V, a moc urządzenia to 100W.

2. Kraft&Amp;Dele Lutownica Pistoletowa Transformatorowa 200W Walizka KD1504

Kraft&Amp;Dele Lutownica Pistoletowa Transformatorowa 200W Walizka KD1504

Cena: od. 95 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Wśród najlepszych lutownic transformatorowych na rynku nie mogło zabraknąć modelu marki Kraft&Amp. Jest to urządzenie, które zbudowane zostało z wytrzymałego na działanie gorąca oraz zniszczenia mechaniczne, tworzywa. Producent gwarantuje komfort pracy oraz żywotność lutownicy. W zestawie znajduje się:

 • lutownica transformatorowa pistoletowa
 • dwa dodatkowe groty
 • cyna
 • klucz
 • kalafonia
 • walizka

Model ten ma moc na poziomie 200W, a napięcie o wartości 230V. Żarówka, w którą została wyposażona to wytrzymały LED. Waga całkowita urządzenia opiewa na 1,5 kg. Według opinii lutownica transformatorowa marki Kraft&Amp jest jedną z najlepszych na rynku. Urządzenie wykorzystać można w wielu pracach, a to za sprawą regulacji temperatury w 3 obszarach.
W obszarze A można ciąć i topić plastik, w obszarze B lutujemy układy lub cynę, a w obszarze C można wykonywać prace, które wymagają użycia maksymalnej temperatury. Firma Kraft&Dele ma ogromne doświadczenie w zakresie produkcji oraz sprzedaży urządzeń, narzędzi, a także elektronarzędzi. Przez lata, założyciele badali potrzeby klientów, dzięki temu wiedzą jakie są ich potrzeby. Ich produktu sprawdzą się dla profesjonalistów oraz amatorów.

3. Top Tools Lutownica Transformatorowa 100W

Top Tools Lutownica Transformatorowa 100W

Cena: od. 39 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Najlepsze lutownice transformatorowe pozwalają połączyć ze sobą elementy wykonane z metalu. A wszystko dzięki niskotopliwej spoinie. Urządzenie to stosować można do wykonywania prac, które wymagają użycia wysokiej temperatury zgrzewania. Lutownica transformatorowa Top Tools ma obudowę wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które sprawia, że urządzenie posłużyć może długie lata. W lutownicy zamontowana została lampka, sygnalizująca rozpoczęcie pracy lutownicy. Ponadto jest poręczna i wydajna.

4. Ltc Lutownica Transformatorowa Ltc75W/55W LUT0022

Ltc Lutownica Transformatorowa Ltc75W/55W LUT0022

Cena: od. 124 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Produkt ten służy do łączenie elementów metalowych. Lutownica transformatorowa marki Ltc sprawdzi się także czy naprawach oraz drobnym majsterkowaniu w domu. Obudowa wykonana została z trwałego materiału, który nie nagrzewa się podczas użytkowania. Czas pracy tego urządzenia to 30 sekund. Jej napięcie znamionowe to 230 V, a pobór mocy plasuje się na poziomie 75 W/55 W. Lutownica transformatorowa dobrze trzyma się ręki. Wygodne użytkowanie zapewnia ergonomiczna budowa lutownicy.

5. Drel Lutownica Transformatorowa 100W CONGLT1100

Drel Lutownica Transformatorowa 100W CONGLT1100

Cena: od. 48 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Lutownica transformatorowa marki Drel przeznaczona jest do lutowania miękkiego. Co to oznacza w praktyce? Przy jej użyciu łączyć można materiały metalowe za pomocą spoiw cynowych. Moc tej lutownicy to 100 W. Taką wartość w zupełności wystarcza do wykonywania drobnych prac w gospodarstwie domowym. Końcówka urządzenia jest okrągła. Lutownica wykonana została z bardzo trwałego materiału, który nie nagrzewa się podczas pracy. Ponadto wyposażona została w lampkę, która oświetla miejsce pracy. Jest bardzo wygodne w użytkowaniu.

6. Sthor Lutownica Transformatorowa 100W 79364

Sthor Lutownica Transformatorowa 100W 79364

Cena: od. 39 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Urządzenie marki Sthor sprawdzi się przy pracach miękkich. Lutownica transformatorowa pozwala łączyć ze sobą materiały wykonane z metalu, przy pomocy spoiw cynowo-ołowiowych. Dzięki zamontowanemu oświetleniu LED miejsce pracy jest wystarczająco podświetlone. Moc tej dobrej lutownicy transformatorowej to 100 W. Dzięki 2-kompaktowej rękojeści komfort pracy zdecydowanie się zwiększa. Ponadto obudowa jest wyjątkowo ergonomiczna co sprawia, że bardzo dobrze trzyma się dłoni. Dodatkowym atutem jest przycisk, który znajduje się w rękojeści. Można go używać jedynie wtedy, kiedy lutownica transformatorowa jest gotowa do pracy. Taka funkcja pozwala na zaoszczędzenie poboru energii elektrycznej. W zestawie znajdują się 2 zapasowe groty, 10 g kalafonii oraz 17 g cyny. W tanich lutownicach transformatorowych próżno szukać takich funkcji.

7. Ergom Lutownica transformatorowa 230v 100w lt-100p E05ML-02030100301

Ergom Lutownica transformatorowa 230v 100w lt-100p E05ML-02030100301

Cena: od. 163 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

Lutownica transformatorowa marki LT to urządzenie najwyższej jakości. Z pewnością nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Ma pobór pomocy na poziomie 1000W, a zasilanie – 230V. Jest to urządzenie z końcówką dłutową. Ponadto ma ergonomiczną rączkę, która ułatwia pracę. Dzięki obudowie wykonanej z wysokiej jakości tworzywa, lutownica nie nagrzewa się. Co zdecydowanie wpływa na komfort pracy podczas lutowania. Narzędzie marki Ergom sprawdzi się w pracach miękkich, czyli podczas wykonywania prac w domu.

Poradnik zakupowy lutownicy transformatorowej

Lutownica transformatorowa – jakie ma funkcje?

W wielu warsztatach lutownica transformatorowa jest podstawowym narzędziem. Znaleźć ją można zarówno w warsztatach amatorskich oraz profesjonalnych. Modele lutownic różnią się od siebie pod względem sposobu działania oraz konstrukcji. Przeanalizujmy dokładnie możliwości oraz budowę lutownicy transformatorowej.

W jaki sposób działa lutownica transformatorowa?

Proces lutowania zawsze wiąże się z wysoką temperaturą. Grot lutownicy transformatorowej wykonany został z drutu, który aby nabrać mocy musi się odpowiednio nagrzać. Dokładnie przez cały drut musi przepłynąć prąd o dużym natężeniu. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, bardzo ważny jest transformator, który znajduje się we wnętrzu urządzenia. Nazwa tej lutownicy pochodzi właśnie od niego.

Czym charakteryzują się lutownice transformatorowe?

Ogromną zaletą lutownicy transformatorowej jest szybkość nagrzewania się grota. W kilka sekund po uruchomieniu, urządzenie jest gotowe do pracy. Ten rodzaj lutownicy używany jest do łączenia grubych kabli oraz blaszanych elementów. Lutownica transformatorowa sprawdzi się raczej przy łączeniu większych elementów, ponieważ nie jest zbyt precyzyjna. Doceniana jest przez amatorów oraz profesjonalistów. Poręczny kształt rękojeści sprawia, że urządzenie dobrze trzyma się dłoni. Taka cecha jest bardzo ważna podczas pracy z gorącymi narzędziami. Warto jednak zwrócić uwagę na ciężar lutownicy. Jest on dosyć duży, dlatego w przypadku mniej doświadczonych majsterkowiczów długie operowanie nią może okazać się uciążliwe. Przed zakupem konkretnego sprzętu warto sprawdzić już w sklepie, która lutownica będzie bardziej nam pasować. Uciążliwa może być też konieczność wymiany grota. Ten element lutownicy transformatorowej wypala się, oczywiście szybkość zużycia zależy od częstotliwości użytkowania. Ważna jest zatem dostępność części do wybranego modelu lutownicy. Urządzenie nie jest zbyt precyzyjne, ale jest na to sposób. Do urządzenia wbudowane zostały diody LED lub żarówki do oświetlenia grota, które poprawiają jakość pracy. Natomiast do prac, które wymagają dużej dokładności najlepiej stosować stacje lutownicze. Często znaleźć je można w profesjonalnych firmach budowlanych.

Porównanie lutownicy transformatorowej z innymi lutownicami

Sprawdźmy jak wypada lutownica transformatorowa na tle innych typów. Najważniejsze jest, żeby określić przeznaczenie sprzętu. Elektronik, który zajmuje się SMD, czyli komponentami montowanymi powierzchniowo oraz elektryk, który lutować będzie grube przewody, potrzebować będą zupełnie innych urządzeń. Co do amatorów, oni również potrzebować będą innego rodzaju sprzętu. Zazwyczaj wykonują pracę jedynie okazjonalnie i zamyka się ona w sferze drobnych napraw domowych. Oto zestawienie najpopularniejszych lutownic na rynku. Warto poznać ich zastosowanie, zanim zdecydujemy się na konkretny zakup.

Lutownica transformatorowa a oporowa

Do elementarnej różnicy między tymi dwoma typami zalicza się grot. Lutownica transformatorowa ma wymienny grot, który wykonany został z drutu, Natomiast w przypadku lutownicy oporowej, inaczej grzałkowej grot wykonany został z kawałka metalu. Aby dobrać odpowiedni model należy zastanowić się nad przeznaczeniem tego sprzętu. Lutownica oporowa jest zdecydowanie bardziej precyzyjna. Dlatego polecana jest do wykonywania prac w zakresie elektronicznym oraz układów scalonych. Lutownica kolbowa, która jest jednym z rodzajów lutownicy oporowej zazwyczaj stanowi element stacji lutowniczej. Zatem jeśli stoisz przed wyborem stacji lutowniczej, zwróć uwagę, czy jest ona wyposażona właśnie w ten element. Z kolei lutownice transformatorowe wykorzystuje się przy wykonywaniu prac, które wymagają mniejszej dokładności jak np. przy łączeniu kabli.

Lutownica transformatorowa czy kolbowa?

Jeden i drugi model ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Lutownicę transformatorową wybierają zazwyczaj specjaliści, którzy zajmują się pracą z kablami, zwłaszcza w terenie. Warto pamiętać, że podczas pracy lutownica transformatorowa emituje pole magnetyczne, co sprawia, że wzrasta ryzyko uszkodzenia wrażliwej części podzespołów elektronicznych. Te dwa rodzaje są bardzo podobne w działaniu, zatem dla amatorów lepiej zdecydować się na lutownicę transformatorową, która jest prostsza w obsłudze.

Jakie części należy wymieniać w lutownicy transformatorowej?

Lutownica transformatorowa jest raczej prostym sprzętem, jednak niektóre części podczas użytkowania ulegają zniszczeniu. Sprawa tyczy się głównie grota wykonanego z drutu. Pod wpływem ciepła drut przepala się, wówczas warto wymieniać go na nowy, który zazwyczaj znajduje się w podstawowym zestawie. Do pozostałych akcesoriów zalicza się:

 • mikrowyłącznik
 • śrubki mocujące grot
 • obudowy
 • żarówki 12 V (do lutownic z oświetleniem)
 • kalafonia
 • cyna

Lutownica transformatorowa dla profesjonalistów

Lutownica elektryczna znajduje się na wyposażeniu praktycznie wszystkich zakładów elektrycznych. Ceni ją w zasadzie każdy elektryk. Do ich codziennych czynności należy łączenie kabli, które wymaga bardzo wydajnego i bezawaryjnego sprzętu. Nie ma tu znaczenia duża moc. Grot lutownicy nagrzewa się w kilka sekund i to przy mocy na poziomie 100-200 W. Jednak bez względu na wielkość warsztatu, profesjonaliści korzystają z różnego rodzaju sprzętu. Doskonałe uzupełnienie lutownicy transformatorowej stanowi stacja lutownicza. Jest ona polecana do wykonywania prac, które wymagają dużej precyzji. Urządzenia te pozwalają na regulację temperatury, a do tego wyposażone są w dodatkowe funkcje, jak np. lutowanie gorącym powietrzem, czy odsysanie oparów.

Lutownica transformatorowa – dlaczego warto?

Lutownica transformatorowa zaliczana jest to kilku rodzajów elektronarzędzi, które warto mieć w domu. Jak każde urządzenie, ma ona swoje wady i zalety. Mimo to świetnie sprawdza się w przypadku lutowania większych elementów. Charakteryzuje się szybkością nagrzewania grota, a także pełną mobilnością. Wybierana jest zarówno do domów, jak i profesjonalnych warsztatów. Jest bardzo wydajna i poręczna. Mimo swojej większej wagi. Lutownica transformatorowa będzie wręcz doskonała dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z lutowaniem. Co ważne, cena tego sprzętu jest niska, a możliwości bardzo duże.

Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska
Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska Kategoria: Budowa i remont ola.gr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.