Strona główna » Hobby » Muzyka » Ranking instrumentów » Ranking pianin akustycznych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Hobby » Muzyka » Ranking instrumentów » Ranking pianin akustycznych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021
Ranking pianin akustycznych – najlepsze pianina akustyczne w 2023 / 2024 roku

Pianino akustyczne i fortepiany to prawdziwe klasyki wśród instrumentów. To na nich tworzyli i grali wielcy muzycy minionych epok, na nich też głównie opiera się nauka gry na instrumentach klawiszowych. Współczesne cyfrowe urządzenia odsuwają pianina akustyczne na boczny tor, ale  jak wszystko, co klasyczne i tradycyjne, również i one mają swoich wiernych miłośników, którzy nie zamienią charakterystycznego dźwięku młoteczków na żadne elektroniczne alternatywy. Poznaj nasz najnowszy ranking pianin akustycznych i zalety tych instrumentów.

Ranking pianin akustycznych – TOP 10 najlepszych pianin akustycznych

Miejsce Nazwa pianina akustycznego Cena Najtańsza oferta
1 Yamaha B1 PM – pianino akustyczne – dostawa i pierwsze strojenie w cenie instrumentu 14599 zł Sprawdź teraz
2 Yamaha B2 PE 19890 zł Sprawdź teraz
3 Yamaha B3 PE 23900 zł Sprawdź teraz
4 Kawai K-600 47196 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych pianin akustycznych

1. Yamaha B1 PM – pianino akustyczne – dostawa i pierwsze strojenie w cenie instrumentu

 Yamaha B1 PM - pianino akustyczne - dostawa i pierwsze strojenie w cenie instrumentu

Cena: ok. 14599 zł
Znajdź najtańszą ofertę

2. Yamaha B2 PE

 Yamaha B2 PE

Cena: ok. 19890 zł
Znajdź najtańszą ofertę

3. Yamaha B3 PE

 Yamaha B3 PE

Cena: ok. 23900 zł
Znajdź najtańszą ofertę

4. Kawai K-600

 Kawai K-600

Cena: ok. 47196 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Poradnik zakupowy pianin akustycznych

Jak działa pianino akustyczne?

Pianino należy do grupy instrumentów akustycznych, które są wyposażone są w struny. To one właśnie zostają wprowadzone w drganie poprzez uderzające w nie młoteczki. Młoteczek z charakterystyczną miękką osłonką nadaje też moc dźwiękom, bowiem to od grającego zależy z jaką siłą zostaje wprowadzony w ruch. Uderzając w klawisz uruchamiamy cały mechanizm i połączony z nim młoteczek opada na konkretną strunę. Każdy klawisz jest przypisany do oddzielnego młoteczka. W momencie kiedy puścimy klawisz struny zostają wyciszone.

Struny wewnątrz pianina są ustawione pionowo. Pierwszy instrument klawiszowy z mechanizmem młoteczkowym powstał już w 1709 roku, ale w tej formie, jaka istnieje dzisiaj pojawił się na początku XIX wieku. Cały mechanizm pianina akustycznego to różnorodne części o skomplikowanych nazwach, jak na przykład: strojnica, baryłka popychacza tłumika, dźwignia orzecha, chwytnik czy agrafa. Niemniej całość działa na dość prostych i efektywnych zasadach, co słychać po uzyskaniu pięknych dźwięków instrumentów klawiszowych.

Większość pianin posiada dwa pedały, jednak w nowych instrumentach montowane są trzy. Prawy pedał służy do przedłużenia zagranych dźwięków, które dzięki niemu brzmią nawet po zdjęciu palców z klawiszy. Środkowy pedał pianina maksymalnie wycisza brzmienie. Jeśli go naciśniemy, to wewnątrz pianina pomiędzy młoteczki a struny zostaje wsunięty specjalny pasek filcu i tłumi dźwięk. Lewy pedał powoduje lekkie wyciszenie, które doskonale sprawdza się podczas grania utworów w wersji „piano”.

Jak wybrać najlepsze pianino akustyczne?

Jakie cechy ma dobre pianino akustyczne? Wiele zależy od dźwięku, który usłyszymy po naciśnięciu jego klawiszy. Prawdziwi znawcy rozpoznają nawet minimalne niuanse, a każda osoba ucząca się gry na instrumencie klawiszowym również ma pewne swoje preferencje, zwłaszcza jeśli podczas codziennych ćwiczeń ma do czynienia z różnymi instrumentami lub z jednym idealnie dopasowanym. Tak zwany płytki i przenikliwy dźwięk, zwłaszcza w górnych rejestrach klawiatury powinien od razu zwrócić naszą uwagę podczas zakupów. Natomiast w dolnych dźwiękach powinno nas powitać bardziej wielowarstwowe brzmienie o przyjemnej głębokiej barwie.

Efekt niewłaściwego brzmienia może być wywołany przez użycie zamienników z tworzywa sztucznego, których jak wiadomo nie szczędzi się we współczesnym świecie. Prawdziwe, najlepsze pianino akustyczne powinno być wykonane z elementów tradycyjnych, jak drewno i metal, a doskonale będzie świadczyć o tym zarówno jego doskonały dźwięk, jak i dyskretny zapach drewna, który zna każdy uczeń klasycznej szkoły muzycznej.

Podczas zakupów używanych instrumentów należy zwrócić uwagę na ewentualne usterki wynikające z długiego lub niewłaściwego użytkowania pianina. Nierówna klawiatura, odklejająca się okładzina klawiszy, a także wady wewnętrzne jak uszkodzenie młoteczków, strun czy luz na kołkach stroikowych albo pęknięcia na płycie rezonansowej, które mogą powstawać w przypadku zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, gdzie stoi pianino. Każdy z instrumentów musi też być strojony jeden lub dwa razy w roku.

Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz
Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz Kategoria: Muzyka mikolaj.pr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *